Metabolik sendrom ve obstruktif uyku apne sendromu risk derecesinin, iskemik inme ile ilişkisi
Relationship between metabolic syndrome and obstructive sleep apnea syndrome risk degree and ischemic stroke
- Tez No: 951012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN ERDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: İnme, dünya toplumlarında ilk sıralarda yer alan mortalite nedeni olup toplumda ciddi özürlülük ve iş gücü kaybına neden olmaktadır. İnmeye neden olan risk faktörleri koruyucu hekimlik açısından önem taşımaktadır. İnme için risk faktörlerine sahip hastaların erken tanınması inmenin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Araştırmamızın temel amacı metabolik sendrom (MetS) ile obstruktif uyku apne sendromunun (OUAS) iskemik inme ile ilişkisini ortaya koymak ve bunun yanında TOAST (Trial of Org 10172 in Acute Stroke) sınıflamasına göre iskemik inme alt tipleri, iskemik inmenin diğer risk faktörleri, iskemik inme lokalizasyonu ve nörolojik olarak klinik iyileşmedeki değişikliklerle, metabolik sendrom ve obstruktif apne sendromu ilişkisini değerlendirmektir. Hipertansiyon (HT), Diyabetes Mellitus (DM), yaş, cinsiyet, alkol, sigara kullanımı, hiperlipidemi gibi iyi bilinen risk faktörleri yanında son dönemde gittikçe artış gösteren metabolik sendrom ve OUAS'ın inme ile ilişkisini inceleyerek farkındalık yaratmak ve primer koruma açısından katkı sağlamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi nöroloji kliniği servisinde Haziran 2024 ile Aralık 2024 tarihleri arasında kohort çalışması olarak yapıldı. İskemik inme tanılı 18 yaş üstündeki bireylerden trombolitik ve/veya trombektomi tedavisi uygulanmamış hastalar çalışmaya dahil edildi. Gönüllülerin demografik verileri, iskemik inmenin TOAST (Trial of Org 10172 in Acute Stroke ) sınıflamasına göre etyolojik faktörü, ilaç kullanımları, nörolojik muayeneleri, metabolik sendrom varlığı veya yokluğu ile OUAS risk dereceleri kaydedildi. Elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences program version 23 (SPSS v23) programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is one of the leading causes of mortality worldwide and results in significant disability and loss of workforce in the population. Identifying the risk factors associated with stroke is of crucial importance for preventive medicine. Early recognition of patients at risk of stroke plays a vital role in its prevention. The primary aim of this study is to investigate the relationship between metabolic syndrome (MetS) and obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) with ischemic stroke. Additionally, the study aims to evaluate the association of MetS and OSAS with ischemic stroke subtypes classified according to the TOAST (Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment) criteria, other known risk factors for ischemic stroke, stroke localization, and changes in clinical neurological improvement. In addition to well-established risk factors such as hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), age, gender, alcohol and tobacco use, and hyperlipidemia, our study aims to raise awareness and contribute to primary prevention by examining the increasing prevalence of MetS and OSAS and their associations with stroke. Materials and Methods: This cohort study was conducted between June 2024 and December 2024 in the Department of Neurology at Ankara Bilkent City Hospital. Patients aged 18 years and older who were diagnosed with ischemic stroke and had not undergone thrombolytic or thrombectomy treatment were included in the study. Demographic data, stroke etiology based on the TOAST classification, medication use, neurological examination findings, the presence or absence of metabolic syndrome, and the risk level for OSAS were recorded for each participant. The collected data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 23. A p-value of less than 0.050 was considered statistically significant. Results: A total of 350 patients with ischemic stroke were included in the study, comprising 209 males (59.7%) and 141 females (40.3%). The mean age of participants was 66.29±13.7 years. The most common comorbid risk factors were hypertension (66.6%), type 2 diabetes mellitus (39.4%), and smoking (52.6%).