Van ilinde ishalli buzağılarda Toxocara vitulorum'un prevalansı
Prevalence of Toxocara vitulorum in diarrheic calves across the districts of Van province
  1. Tez No: 951016
  2. Yazar: GÜLER İNAT ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnat Ölmez G. Van İlinin İlçelerindeki İshalli Buzağılarda Toxocara Vitulorum'un Prevalansı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Fakültesi, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2025. Çalışmanın materyalini Van ili ve ilçelerinde yetiştirilen 0-6 aylık ishalli buzağılardan toplanan 250 adet ishalli dışkı örneğinden oluşmaktadır. Dışkı örneklerinin mikroskobik muayenesi santrifüjleme ile flotasyon yöntemi kullanılarak yapıldı. Yapılan çalışmada 250 adet dışkı numunesinin mikroskobik muayenesi sonucunda 23 (% 9,2) numunede T. vitulorum yumurtasına rastlanmıştır. Enfeksiyonun genel yaygınlığı ilçeler bakımından değerlendirildiğinde en yüksek pozitiflik % 16 (25/4) oranı ile Saray ilçesinde tespit edilmiştir. Bunu %15,7 (19/3) ile Erciş, %14,28 (42/6) ile İpekyolu, %11,42 (35/4) ile Gevaş ve %10 (20/2) ile Tuşba, %8,69 (23/2) ile Edremit ilçeleri takip etmiştir. En düşük pozitiflik %7,4(27/2) oranı ise Özalp ilçesinde belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerinde Toxocara vitulorum ile enfeke olan 0-6 aylık ishalli buzağılardan ilçeler, yaş.
Özet (Çeviri)
İnat Ölmez G. Prevalence of Toxocara Vitulorum in Diarrheic Calves Across the Districts of Van Province. Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Parasitology, Master's Thesis, Van, 2025. The material of the study consists of 250 diarrheal fluid samples from 0-6 month old diarrheal calves raised in Van province and its districts. Microscopic examination of fecal samples was performed using the rotation flotation method. As a result of microscopic examination of 250 samples, T. vitulorum eggs were found in 23 (% 9.2) samples. When the general prevalence of infection was evaluated in terms of districts, the highest positivity rate was detected in Saray district. This was followed by Erciş with 15.7% (19/3), İpekyolu with 14.28% (42/6), Gevaş with 11.42% (35/4), Tuşba with 10% (20/2), and Edremit with 8.69% (23/2). The lowest positivity rate was detected in Özalp district with 7.4% (27/2).