Farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen tek renk kompozitlerin ısısal değişimlerinin, mikrosertliklerinin ve polimerizasyon derecelerinin incelenmesi
Investigation of thermal changes, microhardness and degree of conversion of single-shade resin composites polimerized with different light sources
- Tez No: 951017
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YILMAZ ATALI, PROF. DR. BİLGE TARÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmada, farklı yapıdaki tek renk kompozitlerin, farklı ışık kaynaklarıyla polimerizasyonu sırasında meydana gelen ısısal değişimlerin incelenmesi, yüzey sertliklerinin ve polimerizasyon derecelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Farklı üreticilere ait üç tek renk rezin kompozit (Omnichroma, Tokuyama; Charisma Topaz One, Kulzer; Admira Fusion x-tra, VOCO) ile üç LED ışık kaynağı (Vega, Öncü Dental; RubyDent, İnci Dental; Valo Grand, Ultradent) kullanılarak dokuz deney grubu oluşturuldu (n=7). Işık kaynaklarının çıkış gücü çalışma öncesinde spektroradyometre ile ölçüldü. Çalışmanın birinci aşamasında 8x2 mm boyutlarında hazırlanan 63 adet disk şeklinde örneğin polimerizasyon sürecinde meydana gelen ısısal değişiklikler termal kamera (CA-20, Dianyang Technology) ile ölçüldü. Her örnek 20 saniye süreyle polimerize edildi ve ısısal değişiklikler 60 saniye boyunca kaydedildi. Işık kaynağı ve polimerizasyon reaksiyonunun birlikte oluşturduğu toplam sıcaklık“T1”(20. saniyede ulaşılan sıcaklık değeri), ulaşılan maksimum sıcaklık değeri“T1max”ve T1max'a ulaşma süresi kaydedildi. Polimerizasyondan sonra örnekler 15 dakika oda sıcaklığında bekletildi. Yalnızca ışık kaynağına bağlı oluşan sıcaklığı ölçmek amacıyla yeniden ışıklandı ve 20. saniyede ulaşılan sıcaklık değeri“T2”olarak kaydedildi. Polimerizasyon reaksiyonuna bağlı oluşan sıcaklık artışı ise T1 ve T2 değerleri arasındaki fark alınarak“ΔT”olarak kaydedildi. İkinci aşamada aynı kompozit ve ışık kaynağı kombinasyonlarıyla 63 yeni örnek hazırlandı. Örneklerin bitim ve cilası dört aşamalı diskler (Sof-Lex, 3M ESPE) ve iki aşamalı spiraller (Diacomp Plus Twist, EVE) ile tamamlandıktan sonra ISO/TR28642:2016 standartlarına göre 37°C distile suda 24 saat bekletildi. Kompozit örneklerin üst ve alt yüzeylerinden üç ayrı noktadan Vickers mikrosertlik (VHN) ölçümleri 500 gram-kuvvet (gf) yük altında 15 saniye boyunca yapıldı ve sertlik oranları hesaplandı. Kompozit örneklerin polimerizasyon derecesi (DC), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi kullanılarak değerlendirildi. Her deney grubundan rastgele seçilen 3 örnek analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This in vitro study was aimed to investigate the thermal changes during polymerization of single-shade composites with different light sources and to evaluate their surface hardness and polymerization degrees. Materials and Methods: Nine experimental groups (n=7) were formed using three single-shade composites from different manufacturers (Admira Fusion x-tra, VOCO; Charisma Topaz One, Kulzer; Omnichroma, Tokuyama) and three LED light sources (Vega, Öncü Dental; Rubydent, İnci Dental; Valo Grand, Ultradent). The irradiance of the light sources was measured using a spectroradiometer prior to experimental procedures. In the first stage of the study, thermal changes during the polymerization process of 63 disk-shaped specimens (8x2 mm) were measured using a thermal camera (CA-20, Dianyang Technology). Each sample was polymerized for 20 seconds, and thermal changes were recorded for 60 seconds. The total temperature created by light source and the polymerization reaction was referred to as“T1”(the temperature value reached at 20th second), the maximum temperature reached“T1max”, and the time taken to reach T1max were recorded. After polymerization, the samples were left to stand at room temperature for 15 minutes. Consequently, they were re-exposed to light to measure the temperature generated solely by the light source and the temperature value reached at 20th second was recorded as“T2”The temperature increase resulting from the polymerization reaction was calculated as“ΔT”by the difference between the T1 and T2 values. In the second stage, 63 new samples were prepared using the same combinations of composite and light sources. After finishing and polishing of the specimens with four-stage discs (Sof-Lex, 3M ESPE) and two-stage spirals (Diacomp Plus Twist, EVE) they were stored in deionized water at 37°C for 24 hours in darkness, as specified by ISO/TR28642:2016. Vicker's microhardness (VHN) measurements were performed on three different points on the top and bottom surfaces of the composite samples under 500 gram-force (gf) load for 15 seconds and hardness ratio were calculated. The degree of conversion (DC) of composite samples was evaluated using Fourier Transform Infrared Spectroscopy with three randomly selected samples from each experimental group.