İnmeli hastalarda sanal gerçeklik ile yapılan çift görev eğitiminin üst ekstremite fonksiyonları ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Effects of dual-task training with virtual reality on upper extremity functions and cognitive functions in stroke patients
- Tez No: 951022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA OĞUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ERKAN OĞUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Kronik inmeli bireylerde sanal gerçeklikle birleştirilmiş çift görev eğitiminin üst ekstremite fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri, yaşam kalitesi, çift görev meliyeti ve kognitif fonksiyonları üzerindeki etkisine etkisini incelemesidir. Gereç ve Yöntem: 36 hastanın dahil edildiği randomize kontrollü çalışmada her iki gruba (6 hafta)x(5 gün)x(45 dakika) konvansiyonal rehabilitasyon ve üst ekstremiteye sanal gerçeklik uygulandı. Çalışma grubuna sanal gerçeklik eğitimine kognitif görev entegre edilerek çift görev eğitimi uygulandı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası, tedavi sonrası 3. ve 6. ayda değerlendirmeler tekrarlandı. Üst ekstremite motor fonksiyonlarını için Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Ölçeği (FMA) ve Kutu-Blok Testi (KBT); günlük yaşam aktiviteleri için Modifiye Barthel İndeksi (MBİ); yaşam kalitesi için İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ); kognitif fonksiyonlar için Montreal Bilişsel değerlendirme Ölçeği (MoCA), Stroop Test, Sayı Menzil Testi, ve Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST) değerlendirme ölçekleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of dual-task training combined with virtual reality on upper extremity functions, activities of daily living, quality of life, dual-task ability, and cognitive functions in individuals with chronic stroke. Materials and Methods: In a randomized controlled study involving 36 patients, both groups received (6 weeks)x(5 days)x(45 minutes) conventional rehabilitation and virtual reality for the upper extremity. Dual task training was applied to the study group by integrating cognitive tasks into virtual reality training. Evaluations were repeated before, after treatment, and at 3 and 6 months after treatment. For upper extremity motor functions, Fugl-Meyer Upper Extremity Motor Assessment Scale (FMA) and Box-Block Test (KBT), for activities of daily living Modified Barthel Index (MBI), Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QoL), for quality of life, and for cognitive functions Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA), Stroop Test, Digit Span Test, and Verbal Memory Processes Test (VMPT) were used as assessment scales.