Badminton sporcularının sosyal medya bağımlılıkları ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social media addiction and sleep quality in badminton athletes
  1. Tez No: 951021
  2. Yazar: SİBEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, Badminton sporcularının sosyal medya bağımlılıkları ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında katılımcıların bazı demografik özelliklerinin, sosyal medya ve uyku kalitelerine etkisine de bakılmıştır. Araştırma grubu, 90 kadın 100 erkek olmak üzere toplam 190 milli badminton sporcusundan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Endeksi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t testi, One-Way Anova, Tukey ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır. İlişkisel karşılaştırma kapsamında ise Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre katılımcıların cinsiyetleri, yaşları ve eğitim düzeyleri ile uyku kaliteleri arasında anlamlılık bulunurken haftalık antrenman saatinde anlamlılık elde edilmemiştir. Katılımcıların demografik özellikleri ile sosyal medya bağımlılıkları arasında anlamlılık yoktur. Katılımcıların uyku kaliteleri ile sosyal medya bağımlılıkları arasında anlamlı, pozitif ve orta/zayıf düzeyli korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between social media addiction and sleep quality of badminton athletes. In addition, the effects of some demographic characteristics of the participants on social media and sleep quality were also examined. The research group consists of a total of 190 national badminton athletes, 90 women and 100 men. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index were used as data collection tools in the study. t-test, One-Way Anova, Tukey and Tamhane's T2 tests were used in the analysis of the research data. Correlation Analysis was applied within the scope of relational comparison. According to the findings obtained as a result of the research, while there was a significance between the gender, age and education level of the participants and their sleep quality, no significance was obtained in weekly training hours. There is no significance between the demographic characteristics of the participants and their social media addiction. There is a significant, positive and medium/weak correlation between the sleep quality of the participants and their social media addiction.