Farklı kanat ucu tasarımlarının kanat performansına etkisinin rüzgâr tünelinde deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of different wing tip designs on wing performance in wind tunnel
- Tez No: 951034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM TANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Uçak kanat uçlarında yer alan wingletler kanat ucundaki performansı olumsuz etkileyen akışları düzenleyerek aerodinamik performansı arttırır. Bununla beraber yakıt tüketimini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle uçakların aerodinamik verimliliği üzerinde kritik bir öneme sahiptir. Yalnız wingletler farklı uçuş pozisyonlarında aynı performansı göstermemektedir. Bundan dolayı her uçuş pozisyonunda en verimli winglet modeli kullanılmalıdır. Bu çalışma 0°'den 32°'ye kadar hücum açılarında, 2 farklı parametrede, 9 farklı winglet modelinin aerodinamik performans üzerindeki etkilerini deneysel olarak incelemektedir. Bu parametrelerin ilki cant açısıdır. 30°, 45° ve 60° cant açılarında çalışılmıştır. İkinci parametre wingletin konkav, konveks ya da düz olmasıdır. Rüzgâr tüneli testleriyle her bir tasarımın taşıma, sürükleme, taşıma/sürükleme oranı katsayıları ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler, farklı kanat ucu tasarımlarının uçak kanadının aerodinamik özellikleri üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. En yüksek taşımayı C30 winglet modelleri gösterirken, hücum açısı arttırıldıkça C60 winglet modelleri daha iyi taşıma kuvveti göstermektedir. Ayrıca düz winglet modeli düşük hücum açısı ve cant açısında en iyi performansı gösterirken, hücum açısı ve cant açısı arttıkça konkav winglet modeli en iyi taşıma gösteren profil olmaktadır. Bu bulgular, winglet tasarımlarının aerodinamik performans üzerindeki farklılıklarını analiz ederek, daha verimli winglet yapılarının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Winglets located on wingtips of to increase aerodynamic performance and reduce fuel consumption by regulating flows that negatively affect performance at wingtip. refore, they have a critical importance on aerodynamic efficiency of aircraft. However, winglets don't show the same performance in different flight positions. Therefore, the most efficient winglet model should be used in each flight position. This study experimentally investigates the effects of 9 different winglet models on aerodynamic performance in 2 different parameters at angles of attack from 0° to 32°. The first is the cant angle. It was studied at 30°, 45° and 60° cant angles. The second is whether the winglet is concave, convex or flat. The lift, drag and lift/drag ratio coefficients of each design were measured and compared with wind tunnel tests. The obtained data reveals the effects of different wingtip designs on the aerodynamic properties of wing. While C30 winglet models show highest lift, the C60 winglet models show better lift force as the angle of attack is increased. In addition, straight winglet model shows best performance at low angles of attack and cant angle, while concave winglet model becomes profile that shows best lift as angle of attack and cant angle increases. These findings aim to contribute to the development of more efficient winglet structures by analyzing the differences in aerodynamic performance of winglet designs.