İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinde sağlıklı yaşam tarzı parametrelerinin algılanan stres düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 951052
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PALANDUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi öğrencilerinde sağlıklı yaşam tarzı parametrelerinin değerlendirilmesi, algılanan stres düzeylerinin belirlenmesi, kan basıncı değerlerinin ölçülmesi ve bu parametrelerin birbirleriyle olan ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmaya, 2024-2025 akademik yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 362 gönüllü öğrenci katılmıştır. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Anket formu; kişisel bilgiler, yaşam tarzı faktörleri ve algılanan stres ölçeğinden oluşmuştur. Ayrıca, katılımcıların kan basıncı değerleri otomatik tansiyon aleti ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaşları 18-25 arasındadır, 220'si kadın ( %60,8), 142'si (%39,2) erkektir. Katılımcıların algılanan stres ölçeği toplam puanı ortalaması 28,28±7,70 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların algılanan stres ölçeğinden aldıkları toplam puana göre stres düzeyi sınıflandırıldığında; 31'inin (%8,6) stres düzeyi düşük, 293'ünün (%80,9) stres düzeyi orta, 38'inin (%10,5) stres düzeyi yüksek olarak bulundu. Katılımcıların sistolik kan basınçları ortalaması 114,38±14,22 ve diastolik kan basınçları ortalaması 74,21±9,01 idi. Kan basıncı sınıflandırmasına göre katılımcıların 24'ünde (%6,6) hipotansiyon, 180'inde (%49,7) normal, 125'inde (%34,5) artmış kan basıncı, 31'inde (%8,6) evre 1 hipertansiyon, 2'sinde (%0,6) evre 2 hipertansiyon olduğu saptandı. Katılımcıların yaşam tarzı faktörlerinin, algılanan stres düzeyi ile işkisini incelediğimizde fiziksel aktivite yoğunluğu düşük olanların, sedanterlik düzeyi yüksek olanların, 10 saat/gün uyku süresi olanların, sağlıklı ve dengeli beslenmediğini belirtenlerin; algılanan stres ölçeğinden aldıkları puan anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların yaşam tarzı faktörlerinin, kan basıncı ölçüm değeri ile ilişkisini incelediğimizde VKİ yüksek olanların, kilosu fazla olanların, boyu uzun olanların, sigara kullananların; kan basıncı ölçüm değerleri anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur. Sonuç: Tıp Fakültesi öğrencilerinin çoğunluğu algılanan stres düzeyi orta olan gruptaydı ve yine kan basıncı ölçüm değerleri de normal olan grup çoğunluğu oluşturmaktaydı. Ancak istatistiki düzeyde anlamlı gelen sonuçlara baktığımızda, dikkat edilmesi gereken detaylar olduğunu görüyor olacağız. Tıp fakültesi eğitim temposunun yoğunluğu nedeniyle öğrenciler zamanlarının çoğunu ders çalışarak geçirmek zorunda kalıyorlardı hal böyle olunca boş zaman yaratma ve sağlıklı yaşam tarzı sürmeleri zorlaşıyordu. Tıp eğitiminin zorluğu ve sağlıklı yaşam tarzından uzaklaşma kişi de ruhsal olarak stres düzeyinin yükselmesine neden olurken; bedensel olarak da kilo artışı VKİ' nin yükselmesi, yüksek kan basıncı gibi sonuçlara neden oluyordu. Öğrencilere stresle başa çıkma ve mümkünse bu stresi azaltabilme konusunda bilgiler verdik, kan basıncı değerleri yüksek çıkan gruba da ilgili branş hekimine belli aralıklarla muayene olması gerektiğinden bahsettik. Çalışmamızın bu alanda farkındalığın arttırılmasına ve buna yönelik tedbirlerin alınmasına önayak olarak öğrencilere, geleceğin hekimlerine ve dolayısıyla topluma yarar sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate healthy lifestyle parameters, to determine perceived stress levels, to measure blood pressure values and to examine the relationships between these parameters in Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine students. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive study, 362 volunteer students studying at Istanbul Medical Faculty in the 2024-2025 academic years participated. Data were collected through face-to-face interviews. The questionnaire consisted of personal information, lifestyle factors and perceived stress scale. In addition, blood pressure values of the participants were measured with an automatic sphygmomanometer. The data obtained were analyzed in SPSS 21.0 program. Statistical significance level was accepted as p < 0.05. Results: Participants were aged between 18-25 years, 220 were female (60.8%) and 142 (39.2%) were male. The mean total score of the participants' perceived stress scale was calculated as 28.28±7.70. When the stress level of the participants was classified according to their total score on the perceived stress scale, 31 (8.6%) had low stress level, 293 (80.9%) had moderate stress level, and 38 (10.5%) had high stress level. The mean systolic and diastolic blood pressures of the participants were 114.38±14.22 and 74.21±9.01, respectively. According to blood pressure classification, 24 (6.6%) of the participants had hypotension, 180 (49.7%) had normal blood pressure, 125 (34.5%) had elevated blood pressure, 31 (8.6%) had stage 1 hypertension, and 2 (0.6%) had stage 2 hypertension. When we examined the relationship between the lifestyle factors of the participants and the perceived stress level, we found that those with low physical activity intensity, high sedentariness level, 10 hours/day sleep duration, and those who stated that they did not eat a healthy and balanced diet had significantly higher scores on the perceived stress scale. When we examined the relationship between the participants' lifestyle factors and blood pressure measurement values, we found that those with high BMI, those with overweight, those with tall height, and smokers had significantly higher blood pressure measurement values. Conclusion: The majority of the medical faculty students were in the group with moderate perceived stress level and the group with normal blood pressure measurement values constituted the majority. However, when we look at the statistically significant results, we will see that there are details that need attention. Due to the intensity of medical school education, students had to spend most of their time studying, which made it difficult to create free time and lead a healthy lifestyle. While the difficulty of medical education and distancing from a healthy lifestyle caused an increase in the stress level of the person mentally; physically, it caused results such as weight gain, increase in BMI, and high blood pressure. We gave information to the students about coping with stress and reducing this stress if possible, and we mentioned that the group with high blood pressure values should be examined by the relevant branch physician at regular intervals. It is thought that our study will benefit students, future physicians and thus society by raising awareness in this field and leading to the taking of measures in this field.