Cevizde (Juglans regia L.) çinko ve bakır konsantrasyonlarıyla ilişkili genlerin GWAS analizi ile belirlenmesi
Identification of genes associated with zinc and copper concentrations in walnut (Juglans regia L.) by GWAS analysis
  1. Tez No: 951071
  2. Yazar: BERFİN NAZLICAN KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 154 farklı ceviz (Juglans regia L.) genotipinde genetik ve fenotipik analizler gerçekleştirilmiştir. Çinko (Zn) besin elementi konsantrasyonlarının 1,61 ve 8,98 mg/100 g arasında, bakır (Cu) besin elementi konsantrasyonlarının ise 0,12 ve 0,38 mg/100 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Genom Çapında İlişki Analizi (GWAS) için Çeşitlilik Dizisi Teknolojisi (DArT) kullanılarak toplam 16.473 Tek Nükleotid Polimorfizmi (SNP) üretilmiştir. Zn elementi ile ilişkili markörlerin tespitinde, Q + K modelini içeren Karma Doğrusal Model (MLM) kullanılmış ve 2021 yılında yedi, 2022 yılında ise dört ilişkili SNP belirlenmiştir. Aynı model kullanılarak yapılan analizlerde, Cu elementi ile ilişkili olarak 2021 yılında iki, 2022 yılında ise üç SNP tespit edilmiştir. Bu çalışmada saptanan markörlerin, farklı ceviz genotiplerindeki Zn ve Cu seviyeleri ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bağlantılı SNP dizileri ile homoloji gösteren sekanslar incelenerek Zn elementi için bir potansiyel aday gen belirlenmiştir. Zn ve Cu ile ilişkili SNP'lerin, ceviz ıslah programlarında bu elementlerin seçilmesine yönelik olarak etkin bir şekilde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
A total of 154 walnut genotypes were analyzed in the study. Micronutrient concentrations of zinc (Zn) ranged from 1.61 to 8.98 mg/100 g, and copper (Cu) concentrations varied between 0.12 and 0.38 mg/100 g. Precisely 16,473 Single Nucleotide Polymorphisms (SNPs) were generated using Diversity Array Technology (DArT) for Genome-Wide Association Studies. The Mixed Linear Model (MLM), utilizing the Q matrix and Kinship matrix (Q + K) model, revealed seven associated markers for Zn in 2021 and four in 2022. The MLM (Q + K) model indicated two associated markers for Cu in 2021 and three in 2022. The markers found in this study were significantly associated with the levels of Zn and Cu in different walnut genotypes. One potential candidate gene for Zn was identified based on sequences showing homology to linked SNPs. The markers associated with Zn and Cu can be effectively used in walnut plant breeding programs to assist in selecting Zn and Cu traits.