Çocukluk çağı travmaları ile partner şiddeti arasındaki ilişkide agresyonun aracı rolü
The mediating role of aggression in the relationship between childhood trauma and intimate partner violence
- Tez No: 951075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ERMAĞAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağındaki travmatik deneyimlerin partner şiddeti üzerindeki etkisinde agresyonun aracılık rolüne bakılmıştır. Araştırmaya 18 yaş üştü toplam 253 kişi dahil edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (ÇÇTÖ), Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği (RİDÖ), Buss-Perry Saldıganlık Ölçeği (BPSÖ) ve Flört Şiddetine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi, Process Makro Model 4 Aracılık Analizi, T-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, çocukluk çağı travmatik deneyimlerinin yetişkinlikteki partner şiddetinde ve agresyon düzeylerinde anlamlı bir etki yarattığı anlaşılmıştır. Çocukluk çağı travmatik deneyimlerinin, yetişkinlikte partner şiddetindeki etkisinde agresyonun kısmi aracı rolünün bakıldığı analizde, çocukluk çağı travmatik deneyimlerinin partner şiddeti üzerinde anlamlı etkisi olduğu, modele agresyonun aracı değişken olarak dahil edildiğinde, bu etkinin belirgin düzeyde düştüğü ancak anlamlılık seviyesini koruduğu bu nedenle bu ilişkide agresyonun kısmi aracılık rolü oynadığı görülmüştür. Buna ek olarak, agresyonun partner şiddetini kabulüne yönelik tutumlarda anlamlı bir etkisi olduğu da yapılan analizler sonucunda anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of aggression in the effect of childhood traumatic experiences on intimate partner violence. A total of 253 participants aged 18 and above were included in the study. The data collection methods included the Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Romantic Relationship Assessment Scale (RRAS), Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) and Attitudes Toward Dating Violence Scale. The data were analyzed using Simple Linear Regression, Process Macro Model 4 Mediation Analysis, t-test, and One-Way Variance Analysis (ANOVA). The analysis results indicate that childhood traumatic experiences have a significant effect on intimate partner violence and aggression levels in adulthood. In the analysis of the mediating role of aggression in the relationship between childhood traumatic experiences and intimate partner violence, it was found that childhood traumatic experiences significantly impacted partner violence. When aggression was included as a mediator, the effect of childhood trauma on partner violence decreased but remained significant, indicating a partial mediating role of aggression in this relationship. Furthermore, aggression was found to have a significant effect on attitudes toward the acceptance of intimate partner violence in the analysis.