Kronik otitis media hastalarında inside-out mastoidektomi ve mastoid obliterasyon uygulanan hastaların postoperatif sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of postoperative outcomes of patients who underwent inside-out mastoidectomy and mastoid obliteration in patients with chronic otitis media
- Tez No: 951074
- Danışmanlar: PROF. DR. BELDAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Mastoid obliterasyon, özellikle kanal duvarı indirilen (canal wall down - CWD) mastoidektomi uygulamalarında, kolesteatomlu kronik otitis media tedavisinde önemli bir cerrahi yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, obliterasyon uygulanmış CWD mastoidektomi ile inside-out mastoidektomi geçiren hastaların postoperatif sonuçlarını; nüks oranları, işitme sonuçları ve yaşam kalitesi açısından karşılaştırmaktır. Yöntem: Nisan 2018 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında kronik otitis media nedeniyle cerrahi uygulanan 40 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalar iki gruba ayrıldı: 20 hasta obliterasyonlu CWD mastoidektomi (Grup 1), 20 hasta inside-out mastoidektomi (Grup 2) geçirdi. Tüm hastalar en az 3 yıl boyunca takip edildi. Postoperatif kolesteatom nüksü, retraksiyon cebi oluşumu, dış kulak yolu hijyeni, işitme eşikleri ve yaşam kalitesi (COMBI ölçeği) değerlendirildi. Bulgular: Kolesteatom nüksü ve retraksiyon cebi oluşumu, inside-out mastoidektomi grubunda anlamlı olarak daha sık gözlendi. Grup 2'de rekürren ve belirgin retraksiyon oranları, Grup 1'e göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (p < 0.05). Ayrıca, Grup 1'de dış kulak yolu hijyeni daha iyiydi ve arka kanal duvarında çökme daha az gözlendi. Postoperatif hava-kemik aralığı iyileşmesi de Grup 1 lehine anlamlıydı (p = 0.028). Ancak COMBI skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı; her iki teknik de benzer düzeyde yaşam kalitesi iyileşmesi sağladı. Sonuç: Her iki cerrahi teknik de hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesini artırmada etkili olsa da obliterasyonlu CWD mastoidektomi; kolesteatom nüksü ve retraksiyon gibi postoperatif komplikasyonların azaltılmasında belirgin avantajlar sunmaktadır. Bu bulgular, kolesteatomlu kronik otitis media hastalarında uzun dönem anatomik ve fonksiyonel başarının sağlanmasında mastoid obliterasyonun katkısını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Mastoid obliteration has become a valuable technique in the surgical treatment of chronic otitis media with cholesteatoma, particularly in procedures involving canal wall down (CWD) mastoidectomy. The purpose of this study was to compare the postoperative outcomes of patients undergoing obliterated CWD mastoidectomy with those undergoing inside-out mastoidectomy, focusing on recurrence rates, auditory outcomes, and postoperative quality of life. Methods: This retrospective, single-center cohort study included 40 patients who underwent surgery for chronic otitis media between April 2018 and May 2022. Patients were divided into two groups: 20 received obliterated CWD mastoidectomy (Group 1), and 20 received inside-out mastoidectomy (Group 2). Postoperative outcomes including cholesteatoma recurrence, retraction pocket formation, external auditory canal hygiene, hearing thresholds, and quality of life (measured by the Chronic Otitis Media Benefit Inventory- COMBI) were evaluated after a minimum follow-up of 3 years. Results: Cholesteatoma recurrence and retraction pocket formation were significantly more frequent in the inside-out mastoidectomy group. Specifically, the incidence of recurrent disease and pronounced retraction was higher in Group 2 compared to Group 1 (p < 0.05). Moreover, Group 1 showed better external auditory canal hygiene and significantly less canal wall collapse. Postoperative air-bone gap closure was also significantly improved in Group 1 (p = 0.028). Despite these objective differences, COMBI scores did not differ significantly between groups, indicating similar perceived improvements in quality of life. Conclusion: While both surgical techniques are effective in enhancing patient-reported outcomes, obliterated CWD mastoidectomy offers distinct advantages in minimizing recurrence and retraction-related complications. These findings highlight the potential of mastoid obliteration to ensure more stable long-term anatomic and functional results in cholesteatomatous chronic otitis media.