Euler-Cromer algoritmasını kullanarak zamandan bağımsız schrödinger denkleminin çözümleri
Numerical solutions of the time -independent schridinger equation using the Euler-Cromer algorithm
  1. Tez No: 95109
  2. Yazar: AHMET TOKATLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM ARTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bilgisayar benzetimi (simulation), teorik ve deneysel sonuçların her ikisini de tamamlayan önemli bir yöntemdir. Bilgisayar benzetimi, ya doğrudan teoriyle (matematiksel yaklaşımların duyarlılığının testi için) ya da deneyle ( iyi bir modeli ya da gerçek bir sistemi test etmek için) kıyaslanabilir. Euler-Cromer algoritması kullanılarak, zamandan bağımsız Schrödinger denkleminin sayısal çözümlemeleri incelendi. Kare kuyu potansiyeli için bu işlemler Program eigen ile yapılmıştır. Bu çalışmanın tamamı için kullanılan programlama dili True Basic tir. Giriş parametreleri: V0, a, özfonksiyonlann paritesi, E enerjisi için kabul edilen değer, Ax adımı büyüklüğü ve xmax değeri. x için maksimum değer grafik olarak çizilmiştir. ANAHTAR KELİME: Euler-Cromer Algoritması, Schrödinger Denklemi
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT“ Computer simulation”is recognized as an important method in physics, complementing both analytical theory and experiment. The computer simulation can either be compared directly with a theory ( to test the accuracy of mathematical approximations) or with experiment ( to test whether a model faithfully describes a real system). We study numerical solutions of the time-independent Schrödinger equation using the Euler-Cromer algorithm. Program eigen implements this procedure for a square well potential. The programming language used in the body of this study is True Basic. The input parameters are V0 and a, the parity of the eigenfunction, the assumed value of the energy E, the step size Ax, and xmax, the maximum value of x to be plotted. KEY WORDS: Euler-Cromer Algorithm, Schrödinger Equation