Yeni çağ hareketleri ve postmodern dönemde astrolojinin yeniden inşası
New age movements and the reconstruction of astrology in the postmodern era
- Tez No: 951115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, astrolojinin modern dönemden postmodern döneme geçerken geçirdiği dönüşümü sosyolojik bir perspektiften incelemektedir. Astroloji, modernleşme süreciyle birlikte bilimsel rasyonalitenin yükselişi karşısında büyük ölçüde meşruiyetini yitirmiş; ancak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, özellikle Yeni Çağ Hareketlerinin etkisiyle, bireysel gelişim ve ruhsal farkındalık aracı olarak postmodern toplumda yeniden popülerlik kazanmıştır. Çalışmada, dünya genelinde kadim bir inanç sistemi olan astrolojinin modern dönemin zihniyeti karşısında değer kaybetmeye başlaması ve aynı modernitenin yarattığı toplumsal etkiler doğrultusunda postmodern bağlamda yeniden görünürlük kazanması süreci ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Astrolojinin postmodern toplumda yeniden meşruiyet kazanmasında, özellikle psikoloji bilimiyle kurduğu ilişkiler, modern toplumun yarattığı bireysel ve toplumsal sorunlara yanıt üretme kapasitesi ve Yeni Çağ inançları çerçevesinde yeniden yapılandırılması etkili olmuştur. Bu nedenle çalışmada, söz konusu temalar kuramsal düzlemde derinlemesine incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş; literatür taraması ve betimsel analiz yoluyla astrolojinin modern dönemden postmodern döneme geçiş sürecinde uğradığı sosyokültürel dönüşüm ortaya konmuştur. Ayrıca, astrolojinin Türkiye'deki tarihsel gelişimi ve toplumsal kabulü de analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, astrolojinin modern toplumdan postmodern topluma geçiş sürecinde dönemin ihtiyaçları, krizleri ve olanakları doğrultusunda dönüşerek postmodern bağlamda yeniden meşruiyet kazandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of astrology from the modern period to the postmodern era from a sociological perspective. With the rise of scientific rationality during the modernization process, astrology largely lost its legitimacy. However, from the second half of the 20th century onward—particularly under the influence of New Age movements—it regained popularity in postmodern society as a tool for personal development and spiritual awareness. This study analyzes in detail how astrology, as an ancient belief system widespread across the world, began to lose its value within the mindset of the modern era and later regained visibility in the postmodern context as a result of the very societal effects produced by modernity.The re-legitimization of astrology in postmodern society has been shaped especially by its relationship with psychology, its capacity to respond to the social problems generated by modern society, and its reconstruction within the framework of New Age beliefs. Therefore, these dimensions are examined in depth within the scope of this thesis. A qualitative methodology has been adopted in this research. Through literature review and descriptive analysis, the sociocultural transformation of astrology during its transition from the modern to the postmodern period is explored. Additionally, the historical development and social reception of astrology in Turkey are also analyzed. The findings indicate that astrology underwent a transformation shaped by the needs, crises, and opportunities of the respective periods during the shift from modern to postmodern society, thereby gaining renewed legitimacy in the postmodern context.