Kedilerde arka ekstremite uzun kemiklerinin ortopedik ameliyatlarında epidural bupivakain ile multimodal analjezinin postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of epidural bupivacaine and multimodal analgesia on postoperative pain in orthopedic surgeries of hindlimb long bones in cats
- Tez No: 951139
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YAYLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, arka ekstremite uzun kemik kırığı olan ve plaka osteosentezi yapılan kedilerde epidural bupivakain ile multimodal analjezi tekniklerinin postoperatif ağrı üzerine etkilerinin karışılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma materyalini arka ekstremite uzun kemiklerinden herhangi birinde sadece bir kırığı bulunan 1-3 yaş arasındaki 24 kedi oluşturdu. Bu kediler, rastgele 3 gruba ayrılarak birinci grup (GI, n=8), epidural grubu olarak belirlenirken ikinci grup (GII, n=8) multimodal grubu, üçüncü grup ise (GIII, n=8) kontrol grubu (meloksikam HCl) olarak belirlendi. Hastaların, genel durumlarının değerlendirilmesi amacıyla preoperatif dönemde klinik, radyolojik ve hematolojik verileri kaydedildi. Ağrı değerlendirilmesi amacıyla postoperatif 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerdeki vital bulgularının yanı sıra Feline Grimace Skalası, Glasgow Ağrı Skalası ve Görsel Analog Skala kullanıldı. Bulgular: Postoperatif kontrol saatlerinde Glasgow Kompozit Ağrı Skalası'ndaki skorlamalar değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Feline Grimace Ağrı Skalası'nda 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of epidural bupivacaine and multimodal analgesia techniques on postoperative pain in cats with hindlimb long bone fractures that underwent plate osteosynthesis. Materials and Methods: The study material consisted of 24 cats aged 1-3 years with only one fracture in any of the hindlimb long bones. These cats were randomly divided into 3 groups; the first group (GI, n=8) was determined as the epidural group, the second group (GII, n=8) as the multimodal group, and the third group (GIII, n=8) as the control group (meloxicam HCl). Clinical, radiological, and hematological data were recorded in the preoperative period to evaluate the general conditions of the patients. In order to assess pain, vital signs at the 2nd, 4th, 6th, 12th, and 24th hours were used, as well as the Feline Grimace Scale, Glasgow Pain Scale, and Visual Analog Scale. Results: When the Glasgow Composite Pain Scale scores were evaluated at the postoperative control hours, no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05).