Prüfen, Testen und Evaluieren im kommunikativen Grammatikunterricht der türkischen Deutschlehrerausbildung. Problemfelder, neue Ansätze und Implementierungsmöglichkeiten
Türkiye'de Almanca öğretmenliği eğitiminde iletişimsel dilbilgisi derslerinde sınav yapma, ölçme ve değerlendirme. Sorun alanları, yeni yaklaşımlar ve uygulama olanakları
  1. Tez No: 951151
  2. Yazar: RAHİM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Yabancı dil öğretiminde zaman içinde sürekli geliştirilen çeşitli yöntem ve yaklaşımlar kullanılmaktadır. İletişimsel yaklaşım, önceki öğretim yöntemlerine yönelik eleştirilere bir tepki olarak ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşım yabancı dilin etkili, sürdürülebilir ve pratik bir şekilde öğretilmesini amaçlamaktadır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak metodolojik ve didaktik ilkeler geliştirilmiştir. Yabancı dil öğretim ilkeleri, öğrenme ve öğretme yöntemlerinin yanı sıra dil yeterliliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi üzerinde de etkilidir. Bu araştırmanın amacı, iletişimsel dilbilgisi öğretiminde farklı biçimlendirici değerlendirme yöntemlerinin öğrenme süreci ve Almanca öğretmeni adaylarının algısı üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Özellikle, biçimlendirici yöntemlerin dilbilgisi performansını, öğrenme motivasyonunu ve dilbilgisine yönelik tutumları ne ölçüde etkilediğini ve gelecekteki öğretmenlik mesleği için ne gibi bir öneme sahip olduğunu analiz etmektedir. Araştırma, nitel ve nicel yöntemleri birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı izlemektedir. Deneysel tasarım, dilbilgisi derslerinde biçimlendirici bir değerlendirme ile çalışan bir çalışma grubunu (n=11) içermektedir. Çalışma, değişimi ölçmek için ön testler ve son testler kullanılarak üç aşamada (uygulama öncesi, sırası ve sonrası) gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler bir dilbilgisi performans testi, Almanca dilbilgisi öğrenmeye yönelik bir tutum ölçeği ve bir öğrenme motivasyonu ölçeği kullanılarak toplanmış ve JASP programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmış ve içerik analizi kullanılarak yorumlanmıştır. Sonuçlar, biçimlendirici değerlendirme yöntemlerinin dilbilgisi performansını önemli ölçüde artırdığını ve dilbilgisine yönelik motivasyon ve tutumlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Various methods and approaches that have been continuously developed over time are used in foreign language teaching. The communicative approach emerged as a response to criticisms of previous teaching methods. This approach aims to teach foreign languages effectively, sustainably, and practically. As part of this approach, methodological and didactic principles have been developed. Foreign language teaching principles not only influence learning and teaching methods but also affect the assessment and evaluation of language competencies. The aim of this study is to analyze the effects of different formative assessment methods in communicative grammar instruction on the learning process and on the perceptions of pre-service German language teachers. Specifically, the study investigates to what extent formative assessment methods influence grammar performance, learning motivation, and attitudes toward grammar, as well as their perceived relevance for future teaching practices. The study follows a mixed-methods research design, combining both qualitative and quantitative approaches. The experimental design includes a study group (n=11) that worked with formative assessment techniques in grammar lessons. The research was conducted in three phases (before, during, and after implementation), using pre-tests and post-tests to measure change. Quantitative data were collected using a grammar performance test, a scale measuring attitudes toward learning German grammar, and a learning motivation scale, and were analyzed using the JASP software. Qualitative data were collected through semi-structured focus group interviews and interpreted using content analysis. The results show that formative assessment methods significantly improve grammar performance and have a positive impact on students' motivation and attitudes toward grammar.