Meleis geçiş teorisine temellendirilmiş cinsel sağlık bakımı eğitiminin hemşirelerin cinsel sağlık bakımı engellerine ve uygulamalarına etkisi
The effect of sexual health care education based on meleis transition theory on nurses' sexual health care barriers and practices
  1. Tez No: 951152
  2. Yazar: NEDİME GÜL DOĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Meleis Geçiş Teorisine temellendirilmiş cinsel sağlık bakım eğitimi programının, hemşirelerin cinsel sağlık bakım engelleri algılarına ve cinsel sağlık bakım uygulamalarına ilişkin tutumlarına etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırma biri metodolojik diğeri keşfedici sıralı karma yöntem ile gerçekleştirilen iki aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada; 309 hemşirenin katılımıyla geçerli ve güvenilir“Cinsel Sağlık Bakım Engelleri Değerlendirme Ölçeği- CSBEDÖ”ve PLISSIT modelini temel alarak oluşturulan“Cinsel Sağlık Bakım Uygulamaları Değerlendirme Ölçeği- CSBUDÖ”geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, keşfedici sıralı karma yönteme uygun olarak önce tanımlayıcı fenomenolojik yöntemle 10 hemşireden nitel veriler toplanmış, hemşirelerin cinsel sağlık bakımına yönelik algıları, engelleri ve eğitim gereksinimleri belirlenmiştir Elde edilen veriler doğrultusunda Meleis Geçiş Teorisine temellendirilmiş cinsel sağlık bakım eğitimi programı hazırlanmıştır. Keşfedici sıralı karma yöntem araştırmasının nicel aşamasında ön test, son test kontrol grupsuz yarı deneysel tasarım kullanılmıştır. Bu kapsamda 20 hemşireye, Meleis Geçiş Teorisine ve PLISSIT modelinin kuramsal çerçevesini temel alan beş oturumluk cinsel sağlık bakım eğitimi programı uygulanmıştır. Hemşirelerin cinsel sağlık bakımına ilişkin tutumları eğitim öncesi ve sonrasında CSBEDÖ ve CSBUDÖ ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde; nitel boyutta içerik analizi, nicel boyutta ise tanımlayıcı istatistikler, bağımlı örneklemler için t-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nitel boyutunda hemşirelerin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesine ilişkin 6 tema belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the impact of a sexual health care education program based on Meleis Transition Theory on nurses' perceptions of barriers to sexual health care and their attitudes toward sexual health care practices. Materials and Methods: This research consisted of two stages, one methodological and the other exploratory, using a sequential mixed method.In the first phase, a valid and reliable“Sexual Health Care Barriers Assessment Scale-SHCBAS”and a“Sexual Health Care Practices Evaluation Scale- SHCPES”based on the PLISSIT model were developed with the participation of 309 nurses. In the study's second phase, qualitative data were collected from 10 nurses using a descriptive phenomenological method, in accordance with the exploratory sequential mixed method. Nurses' perceptions, barriers, and educational needs regarding sexual health care were determined. Based on the obtained data, a sexual health care education program based on Meleis Transition Theory was developed. The quantitative phase of the exploratory sequential mixed-method study employed a quasi-experimental design with a pretest and posttest control group. In this context, a five-session sexual health care training program based on the Meleis Transition Theory and the theoretical framework of the PLISSIT model was implemented for 20 nurses. The nurses' attitudes toward sexual health care were assessed using the SHCBAS and SHCPES before and after the training. Data analysis employed content analysis for the qualitative dimension, descriptive statistics, a dependent samples t-test, and correlation analysis for the quantitative dimension. Results: Six themes were identified in the qualitative dimension of the study to identify nurses' educational needs.