6 Şubat Depremini yaşayan bireylerde pozitif-negatif duygular ile ruh sağlığı okuryazarlık düzeyinin incelenmesi
An investigation of positive and negative emotions and mental health literacy levels in individuals who experienced the February 6 Earthquake
- Tez No: 951154
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN PLATİN, DOÇ. DR. NAZAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, 6 Şubat depremini yaşayan bireylerde pozitif-negatif duygular ile ruh sağlığı okuryazarlık düzeyi ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, Türkiye'de 20 Eylül 2024- 28 Mart 2025 tarihleri arasında tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yürütülmüştür. Araştırmada gelişigüzel örneklem yöntemi kullanılmış ve katılımcıları belirlemede dahil edilme kriterlerinden yararlanılmıştır. Katılımcı Bilgi Formu, Pozitif ve Negatif Duygu (PND) Ölçeği ve Ruh Sağlığı Okuryazarlığı (RSOY) Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler, çevrimiçi anket tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 462 kişi katılmış, katılımcıların pozitif duygular toplam puanın, negatif duygular toplam puanından yüksek olduğu ve RSOY toplam puanının da yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the levels of positive and negative emotions and mental health literacy among individuals who experienced the February 6 earthquake, and the relationship between these variables. The study was conducted in Turkey between September 20, 2024, and March 28, 2025, using a descriptive and correlational research design. A random sampling method was used, and inclusion criteria were applied to determine the participants. The Participant Information Form, Positive and Negative Emotions (PNE) Scale, and Mental Health Literacy (MHL) Scale were used as data collection tools. Data were collected through an online survey technique. In the analysis of the obtained data, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and structural equation modeling were used. A total of 462 individuals participated in the study. It was found that participants' total positive emotion scores were higher than their total negative emotion scores, and their overall MHL scores were also high. It was determined that positive and negative emotions differed significantly based on gender, income level, experiencing physical/material loss during the earthquake, migrating to another city after the earthquake, and having received professional psychological support before the earthquake.