Polikistik over sendromu tanılı bireylerde myo-inositol ve alfa lipoik asit takviyesinin beslenme durumu ve bazı biyokimyasal parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between myo-inositol and alpha lipoic acid supplement with nutritional status and some biochemical parameters in individuals with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 951156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, polikistik over sendromu (PKOS) tanılı ve hastalıkla ilgili herhangi bir ilaç tedavisi almayan kadınlarda myo-inositol (MYO) ve alfa lipoik asit (ALA) takviyelerinin metabolik belirteçler ve hormon düzeyleri üzerindeki etkileri ile antropometrik ölçümler ve besin tüketim durumlarını değerlendirmek amacıyla, Haziran 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında retrospektif bir vaka-kontrol çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne infertilite şikayetiyle başvuran ve Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 18-40 yaş aralığındaki 58 kadın dahil edilmiştir. Üç ay boyunca düzenli olarak MYO (2000 mg/gün) ve ALA (400 mg/gün) takviyesi alan kadınlar vaka grubuna (vaka grubu s:29); takviye kullanmayan kadınlar ise kontrol grubuna (kontrol grubu s:29) dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri, fiziksel aktivite durumu, biyokimyasal bulgular, antropometrik ölçümler ve besin tüketim kayıtları alınmıştır. Üç aylık takip sonrası yapılan antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş; takip öncesi döneme ait veriler hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilmiştir. Takip öncesi biyokimyasal veriler hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilmiş. Vaka grubundaki kadınların vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi (BKİ) değerlerinde anlamlı bir değişiklik saptanmamışken (p>0,05), kontrol grubundaki kadınların vücut ağırlığı ve BKİ değerlerinde istatistiksel düzeyde anlamlı bir artış gözlenmiştir (sırasıyla; p=0,029, p=0,026). HbA1c, insülin ve HOMA-IR değerlerinin ortalamaları vaka grubunda takviye öncesine göre benzerdir (p>0,05). Cinsiyet hormonlarına ilişkin olarak, vaka grubunda progesteron düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma (p=0,013) gözlenmiştir. E2 düzeyi vaka grubunda değişmezken (p=0,165), kontrol grubunda ise anlamlı şekilde düşmüştür (p=0,015). Androstenodion düzeyi, vaka grubunda düşme eğilimi göstermiştir (p=0,068). LH/FSH oranı vaka grubunda düşme eğilimi göstermiş olup (p=0,325), kontrol grubunda gösterdiği artış istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,010). Kontrol grubundaki bireylerin lipit profilinde bir değişiklik gözlenmemiştir, ancak vaka grubunda LDL ortalaması anlamlı olarak azalmıştır (p=0,024). Vaka grubunda BKİ, bel çevresi, bel/kalça ve bel/boy oranına göre yapılan sınıflamalarda 'riskli' olanların HbA1c (%) değerleri 'normal' olanlara göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla p=0,013; p=0,002; p=0,020; p=0,002). Enerji ve makro/mikro besin ögesi tüketim miktarları ile bu tüketimlerin Türkiye Beslenme Rehberi'ne (TÜBER) göre karşılama yüzdeleri, gruplar arasında istatistiksel olarak benzer bulunmuştur (p>0,05). Dİİ skor ortalaması vaka grubunda 1,48±6,35; kontrol grubunda ise 0,17±6,58 olup gruplar arası fark benzerdir (p=0,460). Bu çalışma sonunda medikal PKOS tedavisine başlanmayan bireylerde MYO ve ALA takviyesinin, insülin direnci ve lipid profili gibi metabolik parametrelerde iyileşme sağlayarak genel metabolik durumu olumlu yönde geliştirebileceği belirlenmiştir. Ayrıca, diyetle birlikte uygulanan MYO ve ALA takviyesinin, vücut kompozisyonu ve glisemik kontrol üzerinde destekleyici bir etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This retrospective case-control study was conducted between June 2021 and June 2022 to evaluate the effects of myo-inositol (MYO) and alpha-lipoic acid (ALA) supplementation on metabolic markers, hormonal levels, anthropometric measurements, and dietary intake in women diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS) who were not receiving any pharmacological treatment. A total of 58 women aged 18–40 years, diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria and presenting to the Trakya University Faculty of Medicine Hospital with infertility complaints, were included in the study. Women who regularly received MYO (2000 mg/day) and ALA (400 mg/day) supplementation for three months were assigned to the intervention group (n=29), while those who did not receive supplementation were assigned to the control group (n=29). Demographic data, physical activity status, biochemical findings, anthropometric measurements, and dietary intake records of the participants were collected. Post-supplementation anthropometric measurements were taken by the researcher, and pre-supplementation data were retrospectively obtained from medical records.While no significant changes were observed in body weight and BMI in the intervention group (p>0.05), significant increases were noted in the control group (p=0.029 and p=0.026, respectively). HbA1c, insulin, and HOMA-IR levels in the intervention group did not show significant differences compared to pre-supplementation values (p>0.05). Among sex hormones, a significant reduction in progesterone levels was observed in the intervention group (p=0.013). Estradiol (E2) levels remained stable in the intervention group (p=0.165), while a significant decrease was observed in the control group (p=0.015). Androstenedione showed a decreasing trend in the intervention group (p=0.068). While the LH/FSH ratio tended to decrease in the intervention group (p=0.325), a significant increase was detected in the control group (p=0.010). No significant changes were observed in the lipid profile of the control group; however, LDL levels significantly decreased in the intervention group (p=0.024). Within the intervention group, individuals classified as 'at-risk' based on BMI, waist circumference, waist-to-hip, and waist-to-height ratios had significantly higher HbA1c levels compared to those in the 'normal' category (p=0.013, p=0.002, p=0.020, and p=0.002, respectively). Energy and macro/micronutrient intakes and their percentages of recommended daily intake based on the Turkish Dietary Guidelines (TÜBER) were statistically similar between groups (p>0.05). The mean Dietary Inflammatory Index (DII) score was 1.48±6.35 in the intervention group and 0.17±6.58 in the control group, with no significant difference (p=0.460). In conclusion, this study suggests that MYO and ALA supplementation may improve metabolic parameters such as insulin resistance and lipid profile in women with PCOS who are not receiving medical treatment, thereby supporting general metabolic health. Additionally, MYO and ALA supplementation combined with diet may have a supportive effect on body composition and glycemic control.