Membran arıtma sistemiyle florürün arıtılması
Fluoride removal with membrane treatment system
  1. Tez No: 95116
  2. Yazar: AHMET HUSREV YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Mikrofiltrasyon çapraz akış membran filtrasyonu ile birlikte florürün arıtımı amaçlanmış olup çalışma için fıltrasyon tesisi laboratuarda tesis edilmiştir. Belirli miktarlardaki florür çözeltisi farklı koagülant maddelerle çökeltilerek membran sistemine verilmiştir. Deney sonuçlarında %95'lik yüksek bir verim sağlayan CaSÛ4 miktarı tespit edilmiştir. Florür elektrotu ile ölçülen, CaSCVün florür miktarını 87,1 mg/L'den 3,94 mg/L'ye düşürdüğü gözlenmiştir. Netice olarak florür arıtımında, ilk maliyeti düşük bir sistem ile birlikte daha az koagülant madde dolayısıyla daha az çamur miktarı sağlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Membran, Florür, Arıtım, Mikrofiltrasyon, Çapraz akış
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis was to remove fluoride with crossfiow membrane filtration and the filtration system was set-up in the laboratory. Previously determined amounts of fluoride were precipitated by adding different coagulants & then the solution is passed through the membrane system. At the end of the experiments the coagulant, CaSC>4, produced 95% efficiency in fluoride removal where the fluoride concentration was reduced to 3,94 mg/L from 87,1 mg/L. The fluoride measurements were realized using a fluoride electrode. As a result, fluoride removal is achieved with a low initial cost system with low coagulant usage & sludge production. KEY WORDS: Membrane, Fluoride, Treatment, Micro filtration, Crossfiow