Değişken rüzgar hızlarına uygun bir türbin modeli geliştirilmesi
Development of wind turbine desing according to variable windspeed
  1. Tez No: 95117
  2. Yazar: OĞUZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada model bir rüzgar türbini tasarımlanarak bu türbine ait performans değerleri incelenmiştir. 8u amaçla önce, genel olarak rüzgar türbinlerinin genel aerodinamik ve mekanik karakteristikleri incelenmiş daha sonrada model türbinde bunlar uygulanmıştır. Rüzgar hızlarının düşük olduğu ülkemizde hızı artıcı bir lüle konfigürasyonu ile bütünleştirilen model rüzgar türbini ile yapılan deneyler sonucunda tasarlanan türbinin karakteristiklerinin makul seviyelerde olduğu tespit edilmiştir. Düşey eksenli bir yapıya sahip olan model Savonius türbini hem imalatının kolay olması hemde düşük hızlarda dönmeye başlaması çalışmada kullanılması için tercih sebebi olmuştur. Sonuçta ise bu türbinin kullanılabileceği alanlar ve rüzgar türbinlerinden elektrik elde edilebilmek için türbinlerle ilgili öneriler ve görüşler bildirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Rüzgar Türbini, Yenilenebilir Enerji, Savonius
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, search the opportunity of using Savonius wind turbine blade and the prediction of performance of turbine rotors after a brief explanation about wind energy conversion systems have been searched. This thesis mentions commercial use of these systems and aerodynamic research and developing studies over them. Today, one of the fastest growing energy resource is wind power. Worldwide electricity generation capacity from wind has risen 3700 megawatts until 1994 and 7500 megawatts by the end of 1997. The rate of installed capacities' increase has risen 150% from 1990 to the beginning of 1996 and this corresponds to 20%, the annual average increase. This rapid growth in utility and continuous technological development in conversion systems promise a significant alternative to an energy resource for several countries and regions. Using wind power as a renewable resource is interesting and the environmental impact of the conversion process has been minimum comparing with the other technologies. But, today the main reason for widespread use of this technology, becoming competitive with conventional technologies, is the decrease of capital and the generation cost of conversion systems. Furtermore, the implementation of the full social cost concept by means of CO2 taxes or supports has led the commercialisation of this clean technology, aspecially in industrial countries. KEY WORDS: Wind Turbine, Renewable Energy, Savonius