Uluborlu barajının yıkılması sonucu oluşabilecek taşkınların dinamik metodla incelenmesi
Analysis of the flood resulting from Uluborlu dam breaking with a dynamic model
  1. Tez No: 95118
  2. Yazar: EMİN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada toprak dolgu barajda gövde üzerinden su aşması sonucu meydana gelen yank oluşumu incelenecektir. Problemin çözümü iki kısımdan ibarettir. Birincisi yataktan çıkan taşkın hidrografının belirlenmesidir. Burada yarık enkesiti olarak yamuk kullanılmıştır. Elde edilen taşkın akımı ikinci kısmıda mansap akarsu yatağı boyunca ötelenmiştir. Öteleme için bir boyutlu serbest yüzeyli değişken akım denklemlerinin dört noktalı ağırlıklı kapalı sonlu farklar şeması çözümü yapılmıştır. Baraj gövdesinde yank oluşumu, baraj gölündeki su seviyesinin barajın tepe noktasına çıkmasından sonra başlamaktadır. Çeşitli yank oluşum süreleri ve yarık oluşum hızlan için; mansap akarsu yatağında maksimum debiler, maksimum debiye erişme süreleri ve maksimum taşkın yüksekliklerindeki değişimler incelenmiştir. Mansaptaki çeşitli kesitlerde taşkın hidrograflan elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan Uluborlu barajı mansabında kalan bölge için değerlendirme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Baraj Yıkılması, Dinamik Metot
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study breach development in a earth dam because of water passing over the body will be investigated. Problem is solved in two stages. First stage is to develop a hidrograph in which crack cross-section is assumed trapezodial. At second stage, observed flood flow is routed along river bed at downstream site. The solution of equations regarding one dimensional free variable surface is carried out with finite difference method. The development of crack in the body starts after reaching the water level up to the crest level. Change in maximum discharge at downstream bed and duration to reach to maximum discharge and maximum flood height for different crack development times, speeds and maximum discharge at downstream river bed. Flood hydrograpghs are obtained for different cross-sections at downstream. An evaluation was carried out for Uluborlu dam using obtained results. ?o KEYWORDS : Dam Failure, Dynamic Method