Artroskopik cerrahi sonrası tıbbi uygulama hatası iddia edilen olguların adli tıbbi açıdandeğerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of cases alleging medical malpractice following arthroscopic surgery
- Tez No: 951185
- Danışmanlar: UZMAN CANER BEŞKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tıbbi uygulama hatası (TUH) iddiaları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de artış göstermektedir. Özellikle Ortopedi ve Travmatoloji gibi cerrahi branşlarda bu iddialar sıkça gündeme gelmektedir. Çalışma Artroskopik cerrahi (A.C) sonrası TUH iddialarını adli tıp perspektifinden değerlendirerek bu alanda çalışan hekim ve sağlık çalışanlarının farkındalığını arttırmak amaçlamaktadır. A.C sonrası TUH iddiasıyla dava açılan ve 2018-2023 yılları arasında değerlendirilmek üzere Adli Tıp Kurumuna gönderilen 155 vaka retrospektif olarak çeşitli parametreler açısından değerlendirildi. Vakaların %69,7'si erkek olup yaş ortalaması 35,3'tir. En sık (%43,9) şikâyet gerekçesinin ameliyat/teknik hatası olduğu saptandı. Özel hastanelerin, kamu hastanelerine kıyasla daha sık TUH iddialarına konu olduğu görüldü. Şikâyet konusu artroskopik cerrahilerin en sık (%83,2) uzman hekimler tarafından yapıldığı saptandı. Sağlık merkezlerinin %47,7, yardımcı sağlık personelinin %10,3 oranla hukuki sürece dahil edildiği görüldü. A.C'lerin sıklıkla diz ve omuz eklemlerine uygulandığı, en sık endikasyon tanılarını menisküs ve çapraz bağ yaralanmalarının oluşturduğu görüldü. Vakaların %13,5'inde TUH tespit edildi. En sık TUH nedeni olarak özen eksikliği saptandı. Vakaların %27,1'inde kas-iskelet, %12,9'unda nörolojik sekel kaldığı, ölüm oranının ise %5,2 olduğu görüldü. En sık ölüm nedeni (%37,5) pulmoner emboliydi. A.C'de hasta beklentilerinin iyi yönetilmesi, sağlık çalışanlarının eğitimine odaklanılması ve ekip çalışmasının güçlendirilmesi TUH iddialarının azalmasında etkili olacaktır. Ayrıca adli ve tıbbi süreçlerin standartlarının geliştirilmesi TUH kararlarının adil ve tutarlı bir şekilde verilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Allegations of medical malpractice (malpractice) are on the rise in Turkey as in the whole world. Especially in surgical branches such as Orthopedics and Traumatology, these allegations are frequently raised. This study aims to increase the awareness of physicians and healthcare professionals working in this field by evaluating the allegations of malpractice after arthroscopic surgery (AS) from the perspective of forensic medicine. We retrospectively evaluated 155 cases that were sent to the Forensic Medicine Institution for evaluation between 2018 and 2023, in terms of various parameters. 69.7% of the cases were male with a mean age of 35.3 years. The most common reason for complaint (43.9%) was surgical/technical error. It was observed that private hospitals were the subject of TUH claims more frequently than public hospitals. Arthroscopic surgeries subject to complaints were most frequently (83.2%) performed by specialists. Health centers were involved in the legal process with a rate of 47.7% and allied health personnel with a rate of 10.3%. A.Cs were frequently performed on knee and shoulder joints, and the most common indication diagnoses were meniscus and cruciate ligament injuries. TUH was detected in 13.5% of the cases. Lack of care was found to be the most common cause of TUH. Musculoskeletal and neurologic sequelae were observed in 27.1% and 12.9% of the cases, respectively, with a mortality rate of 5.2%. The most common cause of death (37.5%) was pulmonary embolism. In A.C., managing patient expectations well, focusing on the education of healthcare professionals and strengthening teamwork will be effective in reducing the number of TUH claims. In addition, improving the standards of forensic and medical processes will make a significant contribution to fair and consistent adjudication of A.C.