Öğrencilerin matematiğe karşı görüş ve davranışları: PISA 2022'den kanıtlar
Students' views and behaviors towards mathematics: Evidence from PISA 2022
- Tez No: 951186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE ESKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin matematiğe yönelik görüşleri ile matematiği öğrenmek için sergiledikleri davranışları belirlemeyi ve bu görüş ve davranışların bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) 2022 Türkiye örneklemi kullanılmıştır. Araştırmada 7.250 öğrenciye ait veriden yararlanılmıştır. Araştırmada nicel veriler ile çalışılmış veri seti uygun istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin matematiğe yönelik görüşleri ile bu derse ilişkin çaba düzeyleri frekans ve yüzde gibi betimsel istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Ayrıca, cinsiyet değişkenine göre gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi uygulanmış; kardeş sayısı, anne ve baba eğitim düzeyi gibi çoklu grupların yer aldığı değişkenler için ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Bulgular, öğrencilerin matematiğe yönelik görüşlerinin, kaygı odaklı olduğunu göstermiştir. Cinsiyet ile anne ve baba eğitim düzeyinin öğrencilerin kaygı düzeylerinde anlamlı farklılıklar oluşturduğu; kardeş sayısının matematiğe yönelik kaygı düzeyinde etkili olamadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin matematik öğrenmek için gösterdikleri davranışların olumlu çabalar içerdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte cinsiyet, kardeş sayısı, anne ve baba eğitim düzeyinin öğrencilerin matematiği öğrenmek için sergiledikleri davranışlarında anlamlı farklılıklar oluşturduğu da belirlenmiştir. Bu bulgulardan hareketle öğrencilerin matematik öğrenmek için belli bir düzeyde kaygıya sahip olmalarının matematik öğrenmek için gösterecekleri davranışları olumlu etkildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify students' views on mathematics and the behaviors they exhibit to learn it, as well as to examine whether these views and behaviors differ according to certain demographic variables. The sample of the study consists of data from the 2022 Turkey implementation of the Programme for International Student Assessment (PISA), conducted by the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD). Data from 7,250 students were utilized in the research. The study employed quantitative data, which were analyzed using appropriate statistical software. Students' views on mathematics and their effort levels related to the subject were analyzed using descriptive statistical methods such as frequency and percentage. Additionally, the Mann-Whitney U test was applied to determine whether there was a significant difference between groups based on gender; and the Kruskal-Wallis H test was used for variables involving multiple groups, such as the number of siblings and parents' educational levels. The findings indicated that students' views on mathematics were primarily anxiety-driven. It was found that gender and parents' education levels led to significant differences in students' anxiety levels, while the number of siblings did not have a significant effect. It was also concluded that the behaviors students exhibited to learn mathematics involved positive efforts. Furthermore, it was determined that gender, number of siblings, and parents' education levels caused significant differences in students' behaviors toward learning mathematics. Based on these findings, it can be suggested that a certain level of anxiety may positively influence students' behaviors related to learning mathematics.