Bilgisayar destekli konusal orman haritalarının üretilmesi
Production of thematic forest maps supported by computer system
- Tez No: 95119
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
uı ÖZET Günümüzde, hızlı gelişen bilgisayarlar ve bilgi sistemlerinin kullanılması ile oluşturulacak konusal orman haritaları, ülkemizin ormancılık çalışmalarına güncellik, doğruluk ve hız kazandıracaktır. Bu amaçla, bilgisayar destekli konusal orman haritalarının üretimi çalışmaları, İsparta Orman Bölge Müdürlüğü Burdur Orman İşletme Müdürlüğü Ağlasun Orman İşletme Şefliği sınırlan içindeki bir model alanda gerçekleştirilmiştir. Bu görüşlerin ışığında, konumsal bilgi üreten coğrafi bilgi sistemleri tanıtılmış ve bir an önce Türkiye'de Orman Bilgi Sistemi'nin kurulmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays, production of thematic forest maps by means of using fast developing computers and information systems would provide updating, accuracy and urgency to the forestry activities of the country. In order to produce of thematic forest maps supported by computer systems, the studies have been carried out within the boundary of a model plot situated in Ağlasun Forest Subdistrict of Burdur Divisional Forest depend on the Forest Conservancy of İsparta. Having this point of view, the geographic information systems that producing the spatial information has been defined and emphasized the importance of the urgent necessity of establishing the Forest Information System in Turkey.