4. sınıf öğrencilerinin okuma performanslarının ekolojik arka planı: PIRLS 2021 verileri için ikincil bir inceleme
Ecological background of 4th grade students' reading performance: A secondary analysis of PIRLS 2021 data
  1. Tez No: 951194
  2. Yazar: EMİRHAN ALİ ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALHA GÖKTENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Okuma becerilerinin geliştirilmesi ilk okuma ve yazma öğretiminin gerçekleşmesi sonrası eğitimin her kademesinde kritik bir hedef olarak varlığını sürdürmektedir. İlkokul seviyesinde öğrenmelerini sürdüren 4. sınıfların ders programlarında da okuma ve okuma becerisi, geliştirilmesi gereken asli noktalardan birini oluşturmaktadır. Dördüncü sınıflar seviyesinde Türkiye'nin oluşturduğu ekolojik arka planın okuma performansı ile kurduğu ilişki ise az çalışılmış başlıklardandır. İlgili keşiflerin yapılması ise ancak temsil gücü yüksek veri grupları ile mümkündür. Belirtilen sebepler ışığında PIRLS araştırmaları 4. sınıf seviyesindeki öğrencilerin okuma başarılarını incelemek için uygulanmaktadır. Araştırma 2021 döngüsünde Türkiye'den 6032 öğrenciye uygulanmıştır ve öğrencilerin okuma başarılarını etkileyebilecek muhtemel faktörler hakkında zengin bir veri havuzu sunmaktadır. İkincil bir analiz olarak yapılan bu çalışmada havuzun potansiyeli doğrultusunda Türkiye verileri incelenmiş ve öğrencilerin okuma performansını etkileyen ekolojik faktörlerin Zumbo'nun ekolojik çerçevesi yoluyla ortaya konulması amaçlanmıştır. Verilerin analize hazırlanması sürecinde RStudio ile kayıp veri analizleri yapılmış ve ardından yapılı eşitlik modellemesi kullanılarak analizler yineleme metodu doğrultusunda tamamlanmıştır. Bulunan en kapsayıcı modelde okuma başarısını birbiriyle hareket ederek açıklayan ve birbirleriyle bağ kuran üç değişken tespit edilmiştir: 1. okuma öz yeterliği, 2. okula yönelik tutum, 3. ebeveynin okula yönelik tutumu. Model içerisinde okuma öz yeterliği şahsi karakter tabakasında iken okula yönelik tutum ve ebeveynin okula yönelik tutumu okul tabakasında yer almaktadır. Sonuçlarda okul ile ilgili süreçler açısından aileye yönelik değişkenin anlamlı bir ilişki göstererek açıklayıcı bir rol üstlenmesi öğrencilerin gelişim seviyesi ile uyumludur. Dolayısıyla öğrenci-aile arasındaki ilişki okuma başarısı üzerinde anlamlı bir açıklayıcılığa sahiptir. Aile bir yandan okuma başarısını pozitif yönlü açıklarken bir yandan da öğrencinin şahsi karakterine yönelik değişkenlerle bağ kurmaktadır. Gelecek çalışmalarda ekolojik modelin spesifik bir tabakasının veya tabakalarının farklı örüntüleri açığa çıkarmak için kullanılması literatürün gelişmesine ve eğitim politikalarının şekillenmesine katkı sağlayacaktır. Çalışmanın sunduğu bulgulardan hareketle ilköğretim seviyesinde şahsi karaktere yönelik odağın artırılması faydalı olacaktır. Ayrıca okulun mühim bir paydaşı olarak ailelerle iş birliğinin artırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The development of reading skills has continued to be a critical goal at every stage of education after the initial teaching of reading and writing. In the curricula of 4th grade students who continue their learning at the primary school level, reading and reading skills also constitute one of the essential points to be developed. Such explorations are only possible with data groups that have high representational power. Considering these reasons, PIRLS studies are conducted to examine the reading achievements of 4th grade students. The research was conducted in its 2021 cycle with 6,032 students from Turkey and provides a rich data pool about potential factors that may affect students' reading achievements. In this secondary analysis, the Turkish data were examined, and it was aimed to reveal the ecological factors affecting students' reading performance through Zumbo's ecological framework. During the preparation of the data for analysis, missing data analyses were performed with RStudio. In the most comprehensive model found, three variables that jointly explain reading performance and establish connections with each other were identified: 1) reading self-efficacy, 2) attitude towards school, 3) parents' attitude towards school. In the model, reading self-efficacy is situated in the personal character layer, while attitude towards school and parents' attitude towards school are located in the school layer. The relationship between student and family has a meaningful explanatory power over reading performance. On the one hand, the family explains reading performance in a positive way, while on the other hand, it establishes connections with variables related to the student's personal character. In future studies, using a specific layer or layers of the ecological model to uncover different patterns will contribute to the development of the literature and the shaping of educational policies. Based on the findings, greater focus on personal character in primary education and stronger cooperation with families are needed.