Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin okuma ve yazma performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of reading and writing performances of students with and without learning disabilities
  1. Tez No: 851292
  2. Yazar: HAZAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAHAP KUDRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü olan ve tipik gelişim gösteren 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin okuma, okuduğunu anlama ve yazma becerilerindeki performanslarının karşılaştırılması, bu beceriler arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 64 öğrenme güçlüğü tanılı ve 68 tipik gelişim gösteren toplamda 132 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel istatistik yöntemlerinden karşılaştırmalı betimsel tarama modeli ve yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Veriler Ebeveyn Bilgi Formu, Okuma Yazma Değerlendirme Bataryası (Ergül vd., 2021) ve yazılı anlatıma yönelik Yazma Hataları Formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen bulguların analizi sonucunda öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin tipik gelişim gösteren akranlarına oranla tüm alt testlerde daha düşük performans gösterdikleri, her iki grup için de okuma, okuduğunu anlama ve yazmaya ilişkin alt testlerin birbiriyle anlamlı ilişki içerisinde olduğu, her iki grup da kendi içerisinde sınıf düzeylerine göre incelendiğinde sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, okuma ve okuduğunu anlama becerisinin birlikte yazma becerisini yordadığı, okuma ve okuduğunu anlama performanslarının cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak kız öğrencilerin metin biçim kalitesi ve metin içerik kalitesi alt rubriklerinde erkek öğrencilere göre daha yüksek performans gösterdiği, metin biçimsel kalitesinin metnin içerik kalitesini yordadığı ve son olarak öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerin tipik gelişim gösteren öğrencilere göre daha sık harf atlama hatası yaptıkları ve başlık kullanmadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen veriler literatür ışığında tartışılmış, gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the performances of 3rd and 4th grade students with learning disabilities and typically developing students in reading, reading comprehension and writing skills, to examine the relationships between these skills. The study group consisted of a total of 132 students, 64 with learning disabilities and 68 with typical development. In the research, comparative descriptive screening model and predictive correlational model, which are descriptive statistical methods, were used. Data were collected using the Parent Information Form, Literacy Assessment Battery (Ergül, vd., 2021) and the Writing Errors Form for written expression. As a result of the analysis of the findings, it has been seen that; students with learning disabilities showed lower performance in all subtests compared to their typically developing peers, the subtests related to reading, reading comprehension and writing were significantly related to each other for both groups, no performance difference found in grade levels in both groups when both of them evaluated according to their grade levels, reading and reading comprehension skills together predicted writing skills, when the whole group was divided by gender, female students showed higher performance than male students in the text form quality and text content quality sub-rubrics, and text formal quality predicted the content quality of the text, and when compared to their typically developing peers, children with learning disabilities made more frequent letter omission errors and did not use titles. The data obtained were discussed in the light of past literature and suggestions were presented for future research and practice.