İlköğretim matematik öğretmen adaylarının öğretmenliğe hazır olma durumlarının 21.Yüzyıl becerileriyle ilişkilerinin incelenmesi
The relationship between pre-service elementary mathematics teachers' preparedness to teach and 21st Century skills
- Tez No: 951204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE TUĞBA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim matematik öğretmenliği okuyan öğretmen adaylarının öğretmenliğe hazır olma durumlarının 21. yüzyıl becerileri olan yaratıcı düşünme becerisi, problem çözme becerisi, eleştirel düşünme becerisi, yaşam ve kariyer becerisi ile bilgi, medya ve teknoloji becerisinin ilişkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme ile seçilen İstanbul, Sakarya, Düzce, Nevşehir ve Sivas illerinde 3. ve 4. sınıfta eğitim gören 800 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulama süresi yaklaşık olarak üç ay sürmüştür. Araştırmada korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretmenliğe Hazır Olma Ölçeği”,“Problem Çözme Envanteri”,“Öğretmen Adaylarına Yönelik Eleştirel Düşünme Standartları Ölçeği”,“Marmara Yaratıcı Düşünme Eğilimleri Ölçeği”ve“21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde lineer regresyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Regresyon analizi yapılmadan önce dağılımın normallik ve eşvaryanslılık analizlerinin kontrolü sağlanarak gerekli bulgulara ulaşılmıştır. Öğretmenliğe hazır olma bağımlı değişken; yaratıcı düşünme, problem çözme, eleştirel düşünme, yaşam ve kariyer, bilgi, medya ve teknoloji becerileri bağımsız değişkeni oluşturmaktadır. Yapılan lineer (doğrusal) regresyon analizleri sonucunda yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme, yaşam ve kariyer, bilgi, medya ve teknoloji becerilerinin öğretmenliğe hazır oluşu anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Yapılan çoklu regresyon analizinde; sonucunda yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme, yaşam ve kariyer, bilgi, medya ve teknoloji becerilerinin öğretmenliğe hazır oluşu birlikte ne düzeyde yordadığına bakılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; problem çözme, yaratıcı düşünme, yaşam ve kariyer, bilgi, medya ve teknoloji becerilerinin ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öğretmenliğe hazır oluş değişkeninin istatistiksel olarak anlamlı yordacıları olduğu görülmektedir. Çoklu regresyon analizine göre eleştirel düşünme değişkeni istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcı değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between primary school mathematics teacher candidates' readiness for teaching and their 21st-century skills, which include creative thinking, problem-solving, critical thinking, life and career skills, information, media, and technology skills. The study sample comprised 800 primary school mathematics teacher candidates enrolled in the third and fourth grades from Istanbul, Sakarya, Düzce, Nevşehir, and Sivas provinces, selected through convenience sampling. Data collection took approximately three months. A correlational research design was employed. The instruments used to gather data were the Preparedness to Teach Scale, Problem-Solving Inventory, Critical Thinking Standards Scale for the Teacher Candidates, Marmara Creative Thinking Dispositions Scale, and 21st-Century Skills Perception of Qualification Perception Scale. Data analysis involved linear and multiple regression techniques. Prior to regression analyses, assumptions of normality and homoscedasticity were tested to ensure the validity of the results. In the analyses, teacher readiness was treated as the dependent variable, while creative thinking, problem-solving, critical thinking, life and career skills, and information, media, and technology skills served as independent variables. Results from linear regression indicated that creative thinking, critical thinking, problem-solving, life and career skills, information, media, and technology skills significantly predicted teacher readiness. The multiple regression analysis assessed the combined effect of these variables. The assumption of multicollinearity was tested. Findings revealed that problem-solving, creative thinking, life and career skills, and information, media, and technology skills were statistically significant predictors of teacher readiness. However, critical thinking did not significantly predict teacher readiness in the multiple regression model.