Fisher'ın anlatı paradigması bağlamında halkla ilişkilerde kriz iletişiminde kullanılan öykülemelere yönelik analiz
Analysis of storytelling used in crisis communication in public relations within the context of Fisher's narrative paradigm
- Tez No: 951206
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA MENGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Küreselleşme, artan iletişim araçlarının neden olduğu yakınsama ve sosyal medyanın sarsıcı etkisi, organizasyonları krizlere karşı hiç olmadığı kadar savunmasız hale getirmiştir. Krizler ve kriz iletişimi, günümüzde en küçüğünden uluslararası boyuttaki tüm kuruluşlara kadar gündelik hayatın ve iş süreçlerinin bir parçası haline gelmiştir. Fisher'ın Anlatı Paradigması Bağlamında Halkla İlişkilerde Kriz İletişiminde Kullanılan Öykülemelere Yönelik Analiz isimli bu çalışma, ABD, Kanada ve Türkiye kapsamında kriz iletişimi yönetimi örneklerini ele alarak ve uzmanların görüşlerine yer vererek hikayeleştirmenin kriz öncesi, sırası ve sonrasında kullanılabilecek etkili yöntemlerden biri olduğu yönünde kurgulanmıştır. İletişim bilimlerinden ekonomiye, nöropazarlamadan psikoloyiye kadar çeşitli disiplinlerde yapılan çalışmaların da gösterdiği gibi insanlar, her ne kadar rasyonel davranmaya çalışsalar da onları yönlendiren duygularından kaçamamakta, aksine verdikleri kararların önemli bir kısmında duyguları ağır basmaktadır. Özellikle kriz ve afet dönemlerinin yapısı gereği insanlar kendilerine karışık gelen, anlamlandırmakta zorlandıkları bilgilerden ziyade çabucak ulaşabilecekleri ve hemen kavrayabilecekleri yanıtlara yönelme eğilimindedirler. Bu bağlamda akılcı paradigmanın sunduğu enformasyon veya data özellikle kriz gibi hassas dönemlerde gerçeğin savunucuları olarak kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Ancak insanların kalplerine dokunarak duygusal bir bağ kuran, sonradan formal eğitimle öğrendiğimiz teknik yaklaşımlardan ziyade çocukluğumuzdan itibaren aşina olduğumuz ve binlerce yıla dayanan öykülemenin etkisi, kriz dönemlerinde de göz önünde bulundurulmalıdır. Krizin kendisi duygusal bir anlatı olarak insanlar arasında yayılır ve insanları etkilerken, onun karşısında duracak ve onunla mücadele edecek olan duygusal anlatının etik kodlarla uyumlu ve gerçeği temsil eden bir yapıda olması, halkla ilişkilerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization, convergence caused by increasing means of communication, and the stunning effects of social media have made organizations more vulnerable to crises than ever before. Crises and crisis communication have become a part of everyday life and business processes, from the smallest organization to large multinationals. This study, entitled“Analysis of Storytelling used in Crisis Communication in Public Relations Within the Context of Fisher's Narrative Paradigm”, by analyzing crisis cases from the US, Canada, and Turkey as well as presenting the opinions of crisis experts, proposes that storytelling pre-, during and post-crisis is one of the effective methods that can be used for crisis communication management. Studies conducted in various disciplines ranging from communication sciences to economics, from neuromarketing to psychology, reveal that though people try to act rationally their decisions are often shaped by their emotions. Especially during confusing periods like crisis and natural disaster, people tend to reach for answers they can easily and quickly understand, rather than seeking information they find difficult to process. Information or data presented by the rational paradigm should be used as an advocate of truth, especially in sensitive periods such as crisis, however, the ability of narrative to touch peoples' hearts, which is known to us since childhood and known to humanity for thousands of years, is a powerful tool that should be taken into consideration in times of crisis. While the crisis narrative itself spreads among people as an emotional narrative, it is essential to remember that the counter narrative used to manage the crisis is just as powerful a tool. It is, therefore, one of the most important duties of public relations to ensure that narratives used in crisis communication management follow ethical codes and represent the truth.