Viyana'dan Hollywood'da: Erich Wolfgang Korngold'un keman ve orkestra için Re Majör Konçerto'su (op. 35)
From Vienna to Hollywood: Erich Wolfgang Korngold's Concerto for violin and orchestra in D Major (0p. 35)
  1. Tez No: 951236
  2. Yazar: ILGIN ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN HALKACI AKIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada geç Romantik stilin XX. Yüzyıldaki önemli temsilcilerinden biri olan Erich Wolfgang Korngold'un armonik ve dramatik müzik dilinin Keman ve Orkestra için Re Majör Konçerto'sunda (Op. 35) nasıl karşımıza çıktığı incelenmiş, eserin teknik ve yoruma dönük analizi sunulmuştur. Böylesi detaylı bir analizden önce Korngold'un müzisyen kimliğini anlayabilmek için doğduğu, büyüdüğü yerlerin, ailesinin ve tanıştığı sanatçıların besteci üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Başta Keman ve Orkestra için Re Majör Konçerto olmak üzere bestecinin sahne müzikleri, film müzikleri ve diğer önemli yapıtları ele alınmıştır. Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde bestecinin çocukluk yıllarından başlayarak sahne müziklerinden film müziklerine uzanan kariyeri ve İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin besteci üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bölümde aynı zamanda fin de siècle (yüzyıl dönümü) Viyanası, Korngold'un çağdaşları ve dönemin akımları ele alınarak bestecinin üretimi üzerine etkileri ele alınmıştır. Metnin üçüncü bölümünde konçertonun biçim ve armoni analizine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise konçertoyu yorumlayacak veya öğretecek müzisyenler için yoruma ve teknik zorluklara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu öneriler eserin tını bütünlüğünü korumaya ve virtüözite gerektiren solo keman partisinin yorumlanmasına destek olacak niteliktedir. Son bölümde ise araştırmadan elde edilen bulgular paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the harmonic and dramatic musical language of Erich Wolfgang Korngold, one of the most significant composers of late Romanticism, is reflected in his Concerto for Violin and Orchestra (Op. 35). It presents both technical and interpretative approaches to the elements that constitute this language. Before the detailed analysis of the concerto, the study addresses the influence of Korngold's birthplace, upbringing, family, and artistic acquaintances in order to understand the composer's musical identity. In addition to the Concerto for Violin and Orchestra (Op. 35) the composer's stage works, film scores, and other major compositions are also discussed. The thesis consists of five chapters. The first chapter provides background information on Korngold's compositional periods, and outlines the purpose, method, and scope of the study. The second chapter explores the composer's journey from his childhood to his work in stage and film music, along with the influence of the Post World War II period. This chapter also examines the cultural atmosphere of Fin de Siècle Vienna, Korngold's contemporaries, and the artistic trends of the time, and discusses their impact on his music. The third chapter presents a structural and harmonic analysis of the aforementioned concerto. The fourth chapter offers suggestions for musicians who aim to interpret or teach the concerto, focusing on technical challenges and interpretative strategies. These recommendations are intended to support the preservation of the work's timbral integrity and to facilitate the effective performance of the virtuosic solo violin part. The final chapter presents the findings of the research.