Cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu olan kadınlarda çevrimiçi kişilerarası ilişkiler temelli psikoeğitimin cinsel ilgi ve uyarılmayı artırmadaki etkinliği
The effectiveness of online interpersonal relationships-based psychoeducation in increasing sexual interest and arousal in women with sexual interest and arousal disorder
- Tez No: 951235
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Amaç: Bu araştırma, cinsel ilgi ve uyarılma bozukluğu olan kadınlara verilen çevrimiçi kişilerarası ilişkiler temelli psikoeğitimin cinsel ilgi ve uyarılma düzeyi üzerindeki etkisinin sınanması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde olan bu çalışma, Ocak 2025-Mayıs 2025 tarihleri arasında deney (n=31) ve bekleme grubunda (n=30) yer alan toplam 61 kadın ile yürütüldü. Deney grubunda olan kadınlara çevrimiçi geliştirilen bir uygulama aracılığıyla (www.cinselakademi.com) sekiz haftalık kişilerarası ilişkiler temelli psikoeğitim uygulandı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI), Cinsel İlgi ve İstek Envanteri- Kadın (SIDI-F), Kadın Cinsel Sıkıntı Ölçeği-Revize (FSDS-R) ve Kişilerarası İlişkiler Boyutları Ölçeği (KİBÖ) kullanıldı. Uygulamanın kullanılabilirliği ise Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SUS-TR) ile ölçüldü. Her iki grup, psikoeğitim öncesinde, psikoeğitim tamamlandıktan hemen sonra ve dördüncü hafta izleminde olmak üzere üç farklı zaman noktasında değerlendirildi. Bulgular: Deney ve bekleme grubundaki kadınların bireysel özellikleri, FSFI, SIDI-F, FSDS, KİBÖ ön test puanlarının benzerlik gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study was conducted to examine the effect of online interpersonal relationship-based psychoeducation on sexual interest and arousal levels in women with sexual interest and arousal disorders. Method: This randomized controlled experimental study was conducted between January 2025 and May 2025 with a total of 61 women in the experimental group (n=31) and the waitlist group (n=30). Women in the experimental group received an eight-week interpersonal relationship-based psychotherapy program via an online platform (www.cinselakademi.com). Data collection tools included the Personal Information Form, Female Sexual Function Index (FSFI), Sexual Interest and Desire Inventory-Female (SIDI-F), Female Sexual Distress Scale-Revised (FSDS-R), and Interpersonal Relationship Dimensions Scale (IRDS). The usability of the application was measured using the System Usability Scale (SUS-TR). Both groups were evaluated at three different time points: before psychotherapy, immediately after completing psychotherapy, and at the fourth-week follow-up. Results: This results showed that the individual characteristics of women in the experimental and waitlist groups, as well as their FSFI, SIDI-F, FSDS, and KIBÖ pretest scores, were similar.