İnsansız hava araçlarının kamikaze insansız hava araçlarına karşı korunmasına yönelik elektronik harp tabanlı karşı tedbir konsepti
Electronic warfare based countermeasure concept for protection of unmanned aerial vehicles against kamikaze unmanned aerial vehicles
- Tez No: 951256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Elektronik Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Harp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, İnsansız Hava Araçlarının (İHA) Kamikaze İnsansız Hava Araçlarına (KİHA) karşı korunmasına yönelik Elektronik Harp tabanlı bir karşı tedbir konsepti sunmaktadır. KİHA'ların düşük maliyetli ve yüksek etkili saldırı potansiyeli, geleneksel savunma mekanizmalarını aşan çözümler gerektirmektedir. Çalışmada, İHA'lara pod şeklinde entegre edilebilen bir sistem tasarlanmıştır. EH tabanlı tasarlanan bu sistemin KİHA'ların haberleşme sinyallerini RF Tabanlı Tespit Modülü ile tespit etmesi ve RF Tabanlı Karıştırma Modülü karıştırması hedeflenmiştir. ITU-R P.528 modeliyle yapılan analizler, sistemin 430 MHz, 900 MHz ve 2450 MHz frekanslarında ve farklı irtifalarda KİHA haberleşme sinyallerini tespit edebildiği ve karıştırmanın 7-8 km menzilde etkin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, önerilen konseptin KİHA tehditlerini etkisiz hale getirmede pratik ve ekonomik bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, elektronik harp teknolojilerinin İHA savunmasındaki kritik rolünü vurgularken, gelecekteki karşı İHA sistemleri için yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an Electronic Warfare (EW)-based countermeasure concept for protecting Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) against Kamikaze Unmanned Aerial Vehicles (KUAVs). The low-cost, high-impact attack potential of KUAVs necessitates solutions that overcome traditional defense mechanisms. The study designs a pod-mounted system integrable with UAVs. This EW-based system aims to detect KUAV communication signals via an RF-Based Detection Module and disrupt them using an RF-Based Jamming Module. Analyses conducted with the ITU-R P.528 model demonstrate the system's capability to detect KUAV communication signals at 430 MHz, 900 MHz, and 2450 MHz frequencies across various altitudes, with effective jamming ranges of 7-8 km. Results indicate the proposed concept offers a practical and cost-effective solution for neutralizing KUAV threats. This work highlights the critical role of EW technologies in UAV defense while paving the way for future counter-UAV systems.