Koroner bifurkasyon lezyonlarına perkütan girişim uygulanan hastalarda naples prognostik skorunun majör advers kardiyak ve serebrovasküler olaylarla ilişkisi
The relationship between the naples prognostic score and major adverse cardiovascular and cerebrovascular events in patients undergoing percutaneous intervention for coronary bifurcation lesions
- Tez No: 951257
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÜRGİT, DOÇ. DR. MEHMET ALTUNOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sistemik inflamasyon ve beslenme durumunu birlikte değerlendiren bileşik bir gösterge olan Naples Prognostik Skoru'nun (NPS), koroner bifurkasyon lezyonlarına perkütan koroner girişim (PCI) uygulanan hastalarda majör kardiyovasküler ve serebrovasküler olaylar (MACCE) ile tüm nedenlere bağlı mortaliteyi öngörmedeki değerini araştırmaktır. Yöntemler: Şubat 2011 ile Şubat 2023 tarihleri arasında üçüncü basamak bir kalp merkezinde bifurkasyon PCI uygulanan toplam 410 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalara ait klinik veriler, laboratuvar sonuçları ve işlem detayları hastane kayıtlarından elde edildi. Hastalar, MACCE gelişimine göre iki gruba ayrılarak değerlendirildi. NPS ile klinik sonuçlar arasındaki ilişki Kaplan-Meier sağkalım analizi, Cox regresyon modeli ve ROC eğrisi analizi kullanılarak araştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun ortalama yaşı 59,2 ± 10,5 yıl olup, katılımcıların %79,5'i erkekti. İzlem süresince 148 hastada (%36,1) MACCE gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the prognostic value of the Naples Prognostic Score (NPS), an integrated marker of systemic inflammation and nutritional status, in predicting major adverse cardiovascular and cerebrovascular events (MACCE) and all-cause mortality in patients undergoing percutaneous coronary intervention (PCI) for coronary bifurcation lesions. Methods: A total of 410 patients who underwent bifurcation PCI between February 2011 and February 2023 at a tertiary heart center were retrospectively analyzed. All the facts about the patients – their health, lab work, and procedures – were taken from hospital records. Patients were divided into two groups based on the development of MACCE. The association of NPS with clinical outcomes was assessed using Kaplan-Meier survival analysis, Cox proportional hazards models, and ROC curve analysis. Results: The study population was characterized by a mean age of 59.2 ± 10.5 years, with a predominant male representation at 79.5% MACCE occurred in 148 patients (36.1%) during the follow-up period.