Premenstrüel sendromu (PMS) olan bireylerde pilatese ilave olarak uygulanan pelvik taban egzersizlerinin premenstrüel semptomlar, ağrı, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pve applied in addition to pilates on premenstrual symptoms, pain, sleep and qol in individuals with premenstrual syndrome
- Tez No: 951255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, premenstrüel sendromu olan bireylerde, pilates egzersizlerine ilave olarak uygulanan pelvik taban egzersizlerinin premenstrüel (PMS) semptomlar, ağrı, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya dahil olma kriterlerini taşıyan, PMS skoru 111 ve üzeri olan 30 kadın; sıralı randomizasyon yöntemiyle pilates grubu (kontrol grubu) ve pelvik taban egzersizleri grubu (pilates+ PFMT) olmak üzere iki eşit gruba ayrılarak her iki gruba 8 hafta boyunca haftada 2 gün (50 dk) planlanan egzersizler uygulanmıştır. Katılımcıların PMS şiddeti Premenstrüel Sendrom Ölçeği(PMSÖ) ile, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası(VAS) ile, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi(PUKİ) ile, yaşam kalitesi ise SF-12 Kısa Form(SF-12) kullanılarak müdahale öncesi ve sonrasında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, premenstrüel sendromu olan olgularda her iki grupta premenstrüel sendromlar, ağrı, uyku ve yaşam kalitelerinde olumlu sonuçlar görülmüş ancak tedavi gruplarının birbirine göre üstünlüğü saptanmamıştır. Sonuç olarak pilates egzersizleri ve pilates egzersizlerine ilave olarak uygulanan pelvik taban egzersizlerinin premenstrüel sendromların iyileştirilmesinde faydalı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of incorporating pelvic floor muscle training (PFMT) into pilates exercise programs on premenstrual syndrome (PMS) symptoms, pain severity, sleep quality, and quality of life in individuals diagnosed with PMS. A total of 30 women who met the inclusion criteria and had a PMS score of 111 or higher were randomly assigned, using a sequential randomization method, into two equal groups: a pilates-only group (control group) and a group receiving both pilates and pelvic floor muscle training (Pilates + PFMT). Both groups participated in structured exercise sessions twice weekly for eight weeks, with each session lasting approximately 50 minutes. Premenstrual symptom severity was assessed using the Premenstrual Syndrome Scale(PMSS), pain intensity was measured via the Visual Analog Scale (VAS), sleep quality was evaluated with the pittsburgh sleep quality ındex (PSQI), and quality of life was assessed using the 12-ıtem short form survey (SF-12), both before and after the intervention. Findings indicated improvements in PMS symptoms, pain, sleep quality, and overall quality of life(QOL) in both groups following the intervention. However, no statistically significant difference was observed between the two intervention groups in terms of treatment outcomes. In conclusion, both pilates exercises and the addition of pelvic floor muscle training to pilates were found to be effective in alleviating the symptoms associated with premenstrual syndrome.