Siyasal katılımın yeni aktörü: Z kuşağı (18-24 yaş arası)
The new actor of political participation: Generation Z (aged 18-24)
- Tez No: 951258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ZARİÇ, ÖĞR. GÖR. KANDEMİR ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Siyasal katılım, bireylerin siyasal süreçlere doğrudan ya da dolaylı olarak katılımını ifade eder ve günümüzde yalnızca oy verme gibi geleneksel yöntemlerle sınırlı kalmayıp dijital araçlar ve sivil alanlar üzerinden de gerçekleşmektedir. Dijitalleşme, toplumsal dönüşümler ve siyasal güvensizlik gibi dinamikler, katılım biçimlerini yeniden şekillendirmektedir. 2000 sonrası doğan ve teknolojinin etkisiyle büyüyen Z Kuşağı, bu dönüşümün önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan 18-24 yaş arasındaki Z kuşağı bireylerinin siyasal katılım eğilimlerini ve tercih ettikleri siyasal katılım yöntemlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel yöntemle yürütülmüş olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Katılımcılar, kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada, oy kullanma, siyasi parti ve temsilciyle ilişki gibi geleneksel katılım yollarının yanı sıra; sosyal medya kullanımı, sivil toplum kuruluşları, bireysel yardım ve boykot gibi çevrimiçi ve sivil katılım biçimleri de ele alınmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların geleneksel siyasal yapılara karşı mesafeli olduğunu, çevrimiçi alanları bilgi edinme amaçlı kullandıklarını ve bireysel duyarlılıkla şekillenen alternatif katılım yollarına yöneldiklerini ortaya koymaktadır. Siyasal sürece tamamen ilgisiz olmadıkları; ancak temkinli, seçici ve eleştirel bir katılım biçimi benimsedikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Political participation refers to individuals' involvement in political processes either directly or indirectly. Today, this participation is no longer limited to traditional methods such as voting, but also takes place through digital tools and civil platforms. Dynamics such as digitalization, social transformation, and political distrust are reshaping the ways in which individuals engage in politics. Born after 2000 and raised in a digital environment, Generation Z is considered a significant actor in this transformation. This study aims to examine the political participation tendencies and the preferred methods of political participation among Generation Z individuals aged between 18 and 24 living in Turkey. The research was conducted using a qualitative method, with data collected through semi-structured in-depth interviews. Participants were selected through snowball sampling, and the data were analyzed using thematic analysis. The study examines not only traditional forms of participation such as voting and engagement with political parties and representatives, but also online and civil participation methods such as social media use, involvement with non-governmental organizations, individual acts of aid, and boycotts. The findings reveal that participants tend to approach traditional political institutions with skepticism, prefer to use online platforms primarily for information purposes, and are more inclined toward alternative forms of participation shaped by personal sensitivity. The study indicates that these individuals are not completely disengaged from politics; rather, they adopt a cautious, selective, and critical approach to political participation.