COVID-19 salgınının BİST'te işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklığı işletmelerinin finansal tablolarına etkileri
The effects of the COVID-19 outbreak on the financial statements of real estate investment trusts traded on BIST
- Tez No: 951263
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DIZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Gayrimenkul sektörü, ülkemizde son zamanların hızla büyüyen lokomotif sektörler arasında yer almaktadır. Gayrimenkul sektörü; alternatif olarak yatırım ve finansman araçları arasında, sermaye piyasası enstrümanı olarak zaman geçtikçe değer kazanmaktadır (Sümer, 2024; ii). COVID-19 salgını tüm dünyayı ve tüm sektörleri etkisi altına almıştır. Salgının gayrimenkul sektörüne ne derecede etki ettiği merak konusudur. Bu amaçla çalışmada COVID-19 salgınının Borsa İstanbul'da işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarına etkileri oran analizi yöntemi ile incelenmiştir. Borsa İstanbul'da işlem gören toplam piyasa değeri en yüksek beş şirketten oluşan gayrimenkul yatırım ortaklıklarının finansal tablolarının verileri alınarak COVID-19 salgınının beş şirkete ait finansal tablolarına olan etkileri değerlendirilmiştir. Beş şirketin 2018-2024 yılları arasındaki bilanço ve gelir tabloları verileri dikkate alınarak oranlar hesaplanmıştır. Tespit edilen oranların ortalamaları alınarak analizler yapılmıştır. Likidite oranları, finansal yapı oranları, devir hızı oranları ve kârlılık oranları çalışmaya dahil edilmiştir. Ülkemizde gayrimenkul ile ilgili yapılan akademik çalışmalar incelenmiş ve gayrimenkul, GYO ve COVID-19, Borsa İstanbul gibi konulardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The real estate sector has recently become one of the fastest growing locomotive sectors in our country. Capital market instruments gain value over time as an alternative between investment and financing in the real estate sector (Sümer, 2024; ii). The COVID-19 pandemic has affected the entire world and all sectors. It is a matter of curiosity to what extent the pandemic has affected the real estate sector. For this purpose , in our study, the effects of the COVID-19 pandemic on real estate investment trusts traded on Borsa Istanbul were examined using the ratio analysis method. By taking data from the financial statements of real estate investment trusts, which are the five campanies with the highest market value traded on Borsa Istanbul, the effects of the five companies were evaluated. Ratio analyses were determined by taking into account the balance sheet and income statement data of five companies between 2018 and 2024. The analyses were made by taking the averages of the determined ratios. Liquidity ratios, financial structure ratios, turnover ratios and profitability are included. Academic studies on real estate in our country were examined and topics such as real estate, REIT and COVID-19, Borsa Istanbul were utilized.