Erkek faktörü tanısı ile IVF/ICSI -ET uygulanan infertil çiftlerde gebelik sonuçları
Pregnancy outcomes in infertile couples undergoing IVF/ICSI-ET with a diagnosis of male factor infertility
  1. Tez No: 951262
  2. Yazar: MELİS EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FERHAT ÜRÜNSAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; IVF/ICSI-ET uygulanan infertil çiftlerde, erkek faktörünün fertilizasyon, embriyo oluşumu, gebelik oluşumu, obstetrik ve yenidoğan sonuçlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 2019-2023 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne başvuran erkek infertilitesi ve açıklanamayan infertilite tanılı 465 hasta çalışmaya dahil edilerek retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar 5 grup altında incelendi. Grup 1 açıklanamayan infertilite tanılı normospermik 233 hasta, grup 2 hafif oligospermik 56 hasta, grup 3 şiddetli oligospermik 51 hasta, grup 4 kriptozoopermik 73 hasta, grup 5 ise azospermik tanılı TESE yapılan 52 hasta içerdi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların 406'sına ICSI (% 87,3), 37'sine DET (% 8) yapılırken 22'sinde ise TESE (% 4,7) ile sperm edilemeyerek siklus iptal edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of male factor infertility on fertilization, embryo formation, pregnancy outcomes, obstetric outcomes, and neonatal results in infertile couples undergoing IVF/ICSI-ET. Materials and Methods: A total of 465 patients with male infertility and unexplained infertility who applied to the Reproductive Endocrinology and Infertility Department of the Department of Obstetrics and Gynecology of Çukurova University Faculty of Medicine between 2019 and 2023 were included in the study and evaluated retrospectively. The patients were examined in 5 groups. Group 1 included 233 normospermic patients with unexplained infertility, group 2 included 56 patients with mild oligospermia, group 3 included 51 patients with severe oligospermia, group 4 included 73 patients with cryptozoopermia, and group 5 included 52 patients with azoospermia who underwent TESE. Results: Of the patients included in the study, 406 (87.3%) underwent ICSI, 37 (8%) underwent DET, and 22 (4.7%) underwent TESE and therefore the cycle was cancelled.