Obsesif kompulsif semptomlar gösteren ve göstermeyen 18 - 65 yaş arası yetişkinlerin çocukluk çağı travma geçmişine sahip olma, bağlanma stilleri ve ilişki doyumu bağlamında incelenmesi
An investigation of adults aged between 18 - 65 with and without obsessive compulsive symptoms in the context of childhood trauma, attachment styles and relationship satisfaction
  1. Tez No: 951273
  2. Yazar: MELİS HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yürütülen bu çalışmanın amacı, obsesif kompulsif semptom gösteren ve göstermeyen 18 – 65 yaş aralığındaki yetişkin bireylerde çocukluk çağı travma geçmişi, bağlanma stilleri ve ilişki doyumlarının araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında ulaşılan 117 katılımcıya Sosyodemografik Form, Vancouver Obsesif Kompulsif Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Çalışmanın hipotezlerinin test edilmesinde ise Pearson korelasyon analizi ve bağımsız örneklemler için t-testi kullanılmıştır. Obsesif kompulsif semptom gösteren ve göstermeyen gruplar arasında çocukluk çağı travmaları bakımından anlamlı farklar gözlenirken bağlanma stilleri ve ilişki doyum düzeyi bakımından gözlemlenen fark istatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşamamıştır. Çocukluk çağı travma geçmişi ile sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki incelendiğinde, kadın katılımcıların sahip olduğu Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği puanları erkek katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Bunun yanı sıra; lise ve altı eğitim düzeyine sahip bireylerin puanları, üniversite düzeyinde eğitime sahip bireylerden anlamlı düzeyde yüksektir. Ancak katılımcılar medeni durum bakımından incelendiğinde, evli ve bekar bireyler arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Obsesif kompulsif semptomlar sosyodemografik değişkenler bağlamında incelendiğinde, kadın katılımcıların belirti düzeyi erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Ancak obsesif kompulsif semptomlar ile eğitim düzeyi ve medeni durum arasında anlamlı ilişki gözlemlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze adults aged between 18 – 65 with and without obsessive compulsive symptoms in the context of having childhood trauma, attachment styles and relationship satisfaction. The Sociodemographic Form, Vancouver Obsessive Compulsive Inventory, Childhood Trauma Questionnaire, Three Dimensional Attachment Style Scale and Relationship Satisfaction Scale were administered to 117 participants of the study. For the data analysis, IBM SPSS 27.0 was used. Pearson correlation analysis and independent samples t-test were used for the hypothesis testing. Significant differences were observed in terms of childhood trauma between groups of participants with and without obsessive compulsive symptoms. However, in terms of attachment styles and relationship satisfaction, difference between groups did not reach the significance level. According to the results of the study, Childhood Trauma Questionnaire scores of female participants were found to be significantly higher than the scores of male participants. In addition, the scores of participants with high school level of education or below are significantly higher than participants with university level of education. However, according to the examination of participants in terms of marital status, no significant difference was found between married and single participants. In the examination of obsessive compulsive symptoms in the context of sociodemographic variables, symptom level of female participants was found to be significantly higher than males. However, no significant relationship was observed between obsessive compulsive symptoms and education level or marital status.