Psikotik bozukluk tanılı hastalarda elektrokonvulsif tedavi ile serum klotho protein, nörotrofin, sitokin düzeyleri ve nöropsikometrik test sonuçlarındaki değişimin saptanması ve klinik özelliklerle ilişkisi
Assessment of changes in serum klotho protein, neurotrophin, cytokine levels, and neuropsychometric test results with electroconvulsive therapy in patients with psychotic disorders and their relationship with clinical features
- Tez No: 951292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMGE SEREN KIRLIOĞLU BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET PSİKOTİK BOZUKLUK TANILI HASTALARDA ELEKTROKONVULSİF TEDAVİ İLE SERUM KLOTHO PROTEİN, NÖROTROFİN, SİTOKİN DÜZEYLERİ VE NÖROPSİKOMETRİK TEST SONUÇLARINDAKİ DEĞİŞİMİN SAPTANMASI VE KLİNİK ÖZELLİKLERLE İLİŞKİSİ Amaç: Şizofreni tanılı hastalarda elektrokonvulsif tedavi (EKT) ile nöroinflamasyon, nörotrofik faktörler, nöropsikometrik testlerin ayrı ayrı ilişkisini inceleyen çalışmalar bulunmakla birlikte hem şizofreni ve diğer psikotik bozuklukların etiyolojisi hem de EKT'nin nörobilişsel süreçler üzerindeki etkileri halen net olarak aydınlatılamamıştır. Literatürde EKT, nöroinflamasyon, nörotrofik faktörler ve nöropsikometrik değerlendirmeleri bir arada ele alan bütüncül bir çalışmaya rastlanmamıştır. Ayrıca EKT uygulanan hastalarda Klotho proteini ile bilişsel işlevler arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya da literatürde yer verilmemiştir. Bu çalışmanın amacı da yatarak tedavi gören psikotik bozukluk tanılı hastalarda serum Klotho proteini, beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF), glia kaynaklı nörotrofik faktör (GDNF), tümör nekrozis faktör-a (TNF-a), interlökin 10 (IL-10) düzeyleri ile uygulanacak nöropsikometrik test sonuçlarının EKT öncesi ve sonrası değişimini değerlendirmek ve bu biyolojik ve bilişsel değişkenlerin klinik özelliklerle olan ilişkisini klinik özelliklerle ilişkisini belirlemektir. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışmaya, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatis El Kitabı, Beşinci Baskı tanı kriterlerine göre şizofreni spektrumunda yer alan psikotik bozukluklardan birini taşıyan ve Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi psikiyatri servislerinde yatarak tedavi görmekte olan, farmakolojik tedaviden yeterli yanıt alamayan ya da başka bir klinik endikasyon nedeniyle EKT uygulanmasına karar verilen 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sosyodemografik ve klinik bilgileri, çalışmaya özgü hazırlanmış veri formuna kaydedilmiştir. Hastaların ruhsal durum değerlendirmesine ek olarak, belirti şiddetini belirlemek amacıyla EKT öncesinde ve tedavi tamamlandıktan sonra Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) uygulanmıştır. Nörobilişsel ve yürütücü işlevlerin değerlendirilmesinde Wisconsin Kart Eşleme Testi(WKET) , Stroop Test, Saat Çizme Testi, Sayı Menzili Testi (Digit Span Test), Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası kullanılmış; bu testler EKT uygulamasından bir gün önce ve bir gün sonra gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
CHANGES IN SERUM KLOTHO PROTEIN, NEUROTROPHIN, AND CYTOKINE LEVELS AND NEUROPSYCHOMETRIC TEST RESULTS FOLLOWING ELECTROCONVULSIVE THERAPY IN PATIENTS DIAGNOSED WITH PSYCHOTIC DISORDERS, AND THEIR RELATIONSHIP WITH CLINICAL FEATURES Aım: Although there are studies investigating the individual relationships between electroconvulsive therapy (ECT) and neuroinflammation, neurotrophic factors, and neuropsychometric test performance in patients with schizophrenia, the etiology of schizophrenia and other psychotic disorders, as well as the cognitive effects of ECT, remain incompletely understood. To date, no comprehensive study has simultaneously examined the associations between ECT, neuroinflammatory markers, neurotrophic factors, and neuropsychometric assessments. Moreover, there is a lack of research exploring the relationship between Klotho protein and cognitive functions in patients receiving ECT. This study aims to evaluate the pre- and post-treatment changes in serum levels of Klotho protein, brain-derived neurotrophic factor (BDNF), glial cell line-derived neurotrophic factor (GDNF), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), and interleukin-10 (IL-10), along with neuropsychometric test outcomes, in inpatients diagnosed with psychotic disorders undergoing ECT. The study also seeks to determine the associations between these biological and cognitive parameters and clinical characteristics. Methods: A total of 30 patients diagnosed with psychotic disorders within the schizophrenia spectrum, based on the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5) criteria, and hospitalized in the psychiatric wards of Çam Sakura City Hospital, were included in this study. The decision to initiate ECT was made by the clinical team either due to insufficient response to ongoing pharmacological treatment or based on other clinical indications. Sociodemographic and clinical data were collected using a study-specific data form, and patients' height, weight, and blood pressure were measured. In addition to mental status examinations, the severity of psychiatric symptoms was assessed both before and after ECT using the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) and the Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), and all scores were documented. To evaluate neurocognitive and executive functions, the Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test, Clock Drawing Test, Digit Span Test, and Addenbrooke's Cognitive Examination Battery were administered one day before and one day after the ECT sessions. Peripheral venous blood samples were obtained one day before and one day after ECT to determine serum levels of Klotho protein, BDNF, GDNF, TNF-α, and IL-10.