Skar tedavisinde yağ grefti, fraksiyonel CO₂ lazer ve rekombinant enzim tedavilerinin uygulamalarının karşılaştırılması ve sinerjistik etkilerinin araştırılması
Comparison of autologous fat grafting, fractional CO₂ laser, and recombinant enzyme therapies in scar treatment and investigation of their synergistic effects
- Tez No: 951290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, yağ grefti, fraksiyonel CO₂ lazer ve rekombinant enzim tedavisinin (kollajenaz, lipaz ve liyaz içeren) sıçanlarda oluşturulan insizyonel skar modeli üzerindeki histopatolojik etkileri ayrı ayrı ve kombine olarak değerlendirilmiştir. Yöntem: Çalışmada, 8–12 haftalık yaşta ve 280–320 gram ağırlığında toplam 40 adet Sprague-Dawley tip sıçan kullanılmıştır. Her sıçanın sırt bölgesine 1 cm uzunluğunda iki tam kat insizyon yapılmış; kraniyal insizyona tedavi uygulanmış, kaudal insizyon kontrol olarak bırakılmıştır. İkinci haftada skar oluşumunun ardından gruplara göre şu tedaviler uygulanmıştır: Grup 1: yağ grefti; Grup 2: fraksiyonel CO₂ lazer; Grup 3: rekombinant enzim tedavisi; Grup 4 : üçlü kombinasyon (yağ grefti, fraksiyonel Co2 lazer ve rekombinant enzim) tedavisi. Tedaviden 14 gün sonra doku örnekleri alınarak H&E ve Masson Trikrom ile boyanmış ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilen parametreler inflamatuar hücre tipi ve şiddeti, anjiogenez, kollajen dizilimi, fusiform hücre dansitesi, dens bağ doku oranı ve epidermis kalınlığıdır. Bulgular: İnflamatuar hücre tipi, inflamasyon şiddeti, fusiform hücre dansitesi ve dens bağ doku oranı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Anjiogenez yalnızca fraksiyonel CO₂ lazer grubunda kendi kontrolüne kıyasla anlamlı şekilde azalmıştır (p=0,031). Kollajen dizilimi, yağ grefti (p=0,016) ve CO₂ lazer (p=0,008) uygulanan gruplarda anlamlı şekilde daha paralel olarak gözlenmiş; bu gruplar kombinasyon grubuyla karşılaştırıldığında da anlamlı fark saptanmıştır (p=0,020). Kombine ve enzim gruplarında ise anlamlı iyileşme izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the histopathological effects of autologous fat grafting, fractional CO₂ laser, and recombinant enzyme therapy (containing collagenase, lipase, and lyase) on an incisional scar model induced in rats, both individually and in combination. Methods: A total of 40 Sprague-Dawley rats aged 8–12 weeks and weighing 280–320 grams were used. Each rat received two full-thickness, 1 cm-long incisions on the dorsal region; the upper incision was treated, while the lower was left as a control. After 2 weeks of scar formation, the animals were divided into four groups for treatment: Group 1: autologous fat graft; Group 2: fractional CO₂ laser; Group 3: recombinant enzyme therapy; Group 4: triple combination therapy (fat grafting, fractional CO₂ laser, and recombinant enzyme). Fourteen days after treatment, tissue samples were collected, stained with H&E and Masson's Trichrome, and subjected to histopathological evaluation. The assessed parameters included inflammatory cell type and severity, angiogenesis, collagen alignment, fusiform cell density, dense connective tissue ratio, and epidermal thickness. Results: No statistically significant differences were observed between groups in terms of inflammatory cell type, inflammation severity, fusiform cell density, or dense connective tissue ratio (p>0.05). Angiogenesis was significantly reduced only in the fractional CO₂ laser group compared to its control (p=0.031). Collagen alignment was significantly more parallel in the fat graft (p=0.016) and CO₂ laser (p=0.008) groups, and both showed significant differences when compared to the combination group (p=0.020). No significant improvement in collagen alignment was observed in the combination and enzyme therapy groups.