Regmatojen retina dekolmanı hastalarında vitreus örneklerinde nörotrofik faktörlerin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neurotrophic factor levels in vitreous samples of patients with rhegmatogenous retinal detachment
  1. Tez No: 951300
  2. Yazar: İSMAİL TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, regmatojen retina dekolmanı (RRD) hastalarında vitreus sıvısında silyer nörotrofik faktör (CNTF), glial hücre hattından türeyen nörotrofik faktör (GDNF) ve beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu faktörlerin regmatojen retina dekolmanı patofizyolojisindeki rollerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında regmatojen retina dekolmanı nedeniyle pars plana vitrektomi uygulanan 27 hasta ile maküler hol nedeniyle cerrahi uygulanan 17 hastalık kontrol grubu karşılaştırıldı. Vitreus sıvısından alınan örneklerde CNTF, GDNF ve BDNF düzeyleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: RRD grubunda CNTF ve GDNF düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05). Elde edilen veriler, retina dekolmanı sürecinde glial hücreler başta olmak üzere retinanın nöroprotektif yanıtları aktive ettiğini ve CNTF ile GDNF'nin bu süreçte önemli rol oynayabileceğini göstermektedir. Sonuç: Regmatojen retina dekolmanında artan CNTF ve GDNF düzeyleri, retinanın nöroprotektif adaptasyon mekanizmalarını aktive ettiğini ve bu faktörlerin gelecekteki tedavi yaklaşımlarında potansiyel hedefler olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the vitreous levels of ciliary neurotrophic factor (CNTF), glial cell line-derived neurotrophic factor (GDNF), and brain-derived neurotrophic factor (BDNF) in patients with rhegmatogenous retinal detachment (RRD) and to investigate their roles in the pathophysiology of retinal detachment. Materials and Methods: Twenty-seven patients who underwent pars plana vitrectomy for RRD were compared with a control group consisting of 17 patients undergoing surgery for macular hole. CNTF, GDNF, and BDNF levels in vitreous samples were measured using ELISA. Results: Vitreous CNTF and GDNF levels were significantly higher in the RRD group compared to the control group (p0.05). These findings suggest that neuroprotective mechanisms, especially involving CNTF and GDNF, are activated during retinal detachment through glial responses. Conclusion: The elevated CNTF and GDNF levels in RRD suggest activation of neuroprotective adaptation mechanisms, indicating that these factors may serve as potential targets for future therapeutic interventions.