İnflamatuar barsak hastalıklarının pankreas üzerine etkisi
Effects of inflammatory bowel disease on the pancreas
- Tez No: 951301
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İBH barsak dışı organlara da etkileri olabilen sistemik inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızda hastaların ve kontrol grubunun klinik, laboratuvar ve MR görüntülemeleri incelenerek pankreatik steatoz başta olmak üzere inflamatuar barsak hastalıklarının pankreas üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Gastroenteroloji ve İç Hastalıkları polikliniğine 31.01.2024 tarihinden sonra başvuran dahil edilme kriterlerinin tamamına uyan 85 İBH tanılı hasta ve 39 İBH olmayan kontrol grubu dahil edildi. Pankreas hastalığı öyküsü olan hastalar, hepatobiliyer hastalık öyküsü ve pankreatik steatoza neden olabilecek sebepleri (obezite, hiperlipidemi, alkol kullanımı) olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Polikliniğe başvuran hasta ve kontrol grubunun demografik özellikleri, klinik öykü, laboratuvar tetkikleri (ALT, AST, ALP, GGT, Amilaz, Lipaz, Fekal elastaz), MR görüntülemeleri prospektif olarak incelendi ve karşılaştırıldı. Çalışmaya katılan hastaların verileri ile oluşturulan veri tabanı SPSS versiyon 23 (IBM Co. UA) kullanılarak analiz edildi. Saptanan sonuçlardan p değeri 0,05'in altında olan sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 85 hasta dahil edildi ve bu hastaların 49'unu (%57,6) ülseratif kolit hastaları oluştururken 36'sını (%42,4) Crohn hastaları oluşturmaktaydı. Kontrol grubu ile hastalar arasında cinsiyet (p=0,150), yaş (p=0,397) ve VKİ (p=0,477) için istatistiksel fark saptanmadı. Çalışmaya dahil edilenlerin amilaz, lipaz, ALT, AST, ALP, GGT değerleri incelendiğinde anormal enzim düzeyi saptanmadı. PS açısından PDFF ölçümleri ile karşılaştırıldı. ÜK hastalarının ortalama pankreas PDFF ölçümleri %6,43±5,88 iken Chron hastalarının ortalaması %6,25±4,37 olarak saptandı. Ülseratif kolit ve Chron hastalarında baş (p=0,480), boyun (p=0,676) ve kuyruk (p=0,913) PDFF ölçümleri arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Kontrol grubu PDFF ölçümleri baş %11,69±11,25; boyun %12,28±11,59 ve kuyruk %12,18±9,11 olarak saptandı. Kontrol grubunun pankreas PDFF ölçümleri ÜK, CH tanılı hastalar ve İBH grubunun tamamı ile kıyaslandığında anlamlı olarak yüksek saptandı. İBH hastalarının 52'sinde (%61,17) PS saptanmazken 33'ünde (%38,83) PS var olarak değerlendirildi. ÜK hastalarının viii 19'unda (%38,87), Crohn hastalarının ise 14'ünde (%38,88) PS saptandı. 2 grup arasında PS varlığı açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,99). Kontrol grubunda ise 23 (%58,98) hastada PS saptanırken, 16 (%41,02) hastada PS saptanmadı. İBH hastaları ile kontrol grubu PS varlığı açısından kıyaslandığında kontrol grubunda PS varlığı anlamlı şekilde yüksek bulundu (p=0.031). İnflamatuar barsak hastalığı olan 85 hastanın pankreas PDFF ölçümleri ile hastalık şiddetleri arasındaki korelasyon analizde anlamlı bir ilişki saptanmadı. ÜK olan 39 hastanın ortalama fekal elastaz düzeyi 434,2±222,6 µg/g olarak saptanırken, Crohn olan 30 hastanın ortalama fekal elastaz düzeyi 472,2±222,5 µg/g olarak saptandı. Aralarında anlamlı bir farklılık görülmedi. Fekal elastaz çalışılan 69 hastadan 10'nunda fekal elastaz düzeyi
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a systemic inflammatory disorder that may affect organs beyond the gastrointestinal tract. In this study, we aimed to investigate the effects of IBD on the pancreas particularly the presence of pancreatic steatosis (PS) by examining the clinical, laboratory, and MRI findings of both IBD patients and healthy controls. Materials and Methods: This prospective study included 85 patients diagnosed with IBD who presented to the Gastroenterology and Internal Medicine outpatient clinics of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital after January 31, 2024, and met all inclusion criteria, along with 39 control subjects without IBD. Individuals with a history of pancreatic or hepatobiliary diseases, or those with potential causes of PS (such as obesity, hyperlipidemia, or alcohol consumption), were excluded. Demographic data, clinical history, laboratory parameters (ALT, AST, ALP, GGT, amylase, lipase, fecal elastase), and MRI findings were prospectively evaluated and compared between the groups. Statistical analysis was performed using SPSS version 23 (IBM Corp., USA), and a p-value