Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin iş yükü algıları ile bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakıma yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişki
Relationship between workload perceptions of nurses working in neonatal intensive care units and their knowledge and attitudes towards individualized supportive developmental care
- Tez No: 951317
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yenidoğanın, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde aldığı stresli uyaranlar serebral yapı ve işlevinde değişikliklere yol açmakta, psikomotor gelişiminde olası bozukluklara neden olmaktadır. Bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde preterm ve/veya yüksek riskli yenidoğanların stresini azaltmayı amaçlayan ve buna yönelik hemşirelik girişimlerini sunan bir yaklaşımdır. Çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin iş yükü algıları ile bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakıma yönelik bilgi ve tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Araştırma kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan ve örneklem seçim kriterlerine uyan Türkiye'deki özel, eğitim ve araştırma hastanesi (devlet/vakıf), şehir hastanelerinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görev yapan 211 hemşireye çevrimiçi ulaşılarak 01.12.2024-01.03.2025 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmanın verileri“Bilgilendirilmiş Onam Formu”,“Katılımcı Tanımlama Formu”,“Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği”,“Bireyselleştirilmiş Gelişimsel Bakım Bilgi ve Tutum Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS Windows 26.0 programı ile yapıldı. Bulgularda çocuk sayısının, çalışılan kurumun, meslekte çalışma süresinin, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışma süresinin, bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım uygulama ile ilgili eğitim alma durumunun, bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım uygulama deneyimini paylaşma durumunun, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bireyselleştirilmiş destekleyici gelişimsel bakım uygulama kullanma durumunun, yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki kuvöz sayısının ve hemşire sayısının yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin iş yükü algısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlendi (t0,05).
Özet (Çeviri)
The stressful stimuli that the newborn receives in the neonatal intensive care unit cause changes in cerebral structure and function, and cause possible disorders in psychomotor development. Individualized supportive developmental care is an approach that aims to reduce the stress of preterm and/or high-risk newborns in the neonatal intensive care unit and offers nursing interventions for this purpose. The study was conducted to examine the relationship between the workload perceptions of nurses working in the neonatal intensive care unit and their knowledge and attitudes towards individualized supportive developmental care. The research was conducted between 01.12.2024-01.03.2025 by reaching 211 nurses working in the neonatal intensive care units of private, training and research hospitals (state/foundation) and city hospitals in Turkey online, who were reached by convenience sampling method and met the sample selection criteria. The data of the study were collected using the“Informed Consent Form”,“Participant Identification Form”,“Individual Workload Perception Scale”, and“Individualized Developmental Care Knowledge and Attitude Scale”. The analysis of the data was done with SPSS Windows 26.0 program. In the findings, it was determined that the number of children, the institution they work in, the length of time they work in the profession, the length of time they work in the neonatal intensive care unit, the status of receiving training on individualized supportive developmental care, the status of sharing the experience of individualized supportive developmental care, the status of using individualized supportive developmental care in the neonatal intensive care unit, the number of incubators in the neonatal intensive care unit and the number of nurses did not have a statistically significant effect on the workload perception of the nurses working in the neonatal intensive care unit and participating in the study (t0.05).