Development of SIMOA-based kit to determine Nrf2 level and activity
Nrf2 düzeyi ve aktivitesini belirlemek için SIMOA temelli kit geliştirilmesi
- Tez No: 951318
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ, DR. SİBEL KALYONCU UZUNLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Nöroloji, Biology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nükleer faktör eritroid 2 p45 ile ilişkili faktör 2 (Nrf2), oksidatif strese karşı koruma sağlamak için her hücrede bulunan, evrimsel olarak korunmuş hücre içi sinyal mekanizmasında rol oynayan bir transkripsiyon faktörüdür. Bu çalışmada, muadili olan ELISA kitlerine göre çok daha hassas ve doğru sonuçlar veren Single molekül array (SIMOA) teknolojisi temelli, Nrf2 aktivite ve seviyesini ölçebilen bir kit geliştirme amacı taşımaktayız. SIMOA yöntemi dijital ELISA olarak da bilinen oldukça hassas mikropartikül tabanlı bir teknolojidir. Yöntemin temeli paramanyetik boncuklar üzerine kaplanmış spesifik antikorlar yoluyla düşük miktarda proteinlerin yakalanmasına dayanır. Henüz piyasada bulunmayan SIMOA teknolojisi temelli Nrf2 deteksiyon kitinin geliştirilmesiyle beraber, Nrf2 seviyesi ve aktivasyonu hızla ve çok yüksek hassasiyetle ölçülmesi mümkün olacaktır. Geliştirilecek kitin araştırma ve klinikte kullanılma olasılığı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Nuclear factor erythroid 2 p45-related factor 2 (Nrf2) is an evolutionarily conserved and ubiquitously expressed transcription factor that plays a role in the intracellular signaling mechanism protecting against oxidative stress. In this study, we aim to develop a kit based on Single molecule array (SIMOA) technology that can measure Nrf2 activity and level, which gives much more sensitive and accurate results than its equivalent ELISA kits. The SIMOA method is a highly sensitive microparticle-based technology known as digital ELISA. The method is based on the capture of low amounts of proteins by specific antibodies coated on paramagnetic beads. With the development of the Nrf2 detection kit based on SIMOA technology, which is not yet on the market, it will be possible to measure Nrf2 level and activation quickly and with very high sensitivity. Also, there is a possibility that developing kits can be utilized in research and clinical practice.