Pomza katkılı bimsbeton bloklar ile yapılmış yığma yapı üzerinde deprem etkisinin araştırılması
Investigation of earthquake effect to masonry buildings which built with pumice added concrete briquettes
- Tez No: 95133
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET Ülkemizde, özellikle kırsal alanlarda yığma yapıların kullanımı yaygın olduğundan depreme dayanıklı olması gerekmektedir. Yapıların deprem davranışını tespit edebilmek için değişik yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de sarsma tablası deneyidir. Sarsma tablası, depremlerde olduğu gibi yapılara veya büyük ölçekli yapı modellerine dinamik yatay yükler uygulamaktadır. Bu çalışmada, İsparta yöresinde bulunan önemli bir yapı malzemesi olan; pomzalı bimsbloklar ile yapılan, bir yığma yapı modeli kullanılarak sarsma tablası deneyi yapılmıştır. Sonuç olarak, daha önce düşey delik oranı ve harç dayanımı farklı olan tuğlalar ile yapılmış yığma yapı deneylerinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldığında, deney yapısının kesme dayanımının ortalama bir değerde olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sarsma Tablası, Yığma Yapı, Deprem, Bimsblok
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masonry buildings in Turkey which have especially common usage in the rural area should have earthquake resistance in the applications. One of the most effective methods of dynamical testing for structural analyses is that shaking table which shows the earthquake behavior of a structure. At the same time, this test creates horizontal dynamical loads on a structure as in an actual earthquake. In this study, a shaking table test has been done on a masonry building model which has been made with pumice bihmsblocks. Bihmsblocks should also be seriously considered in civil engineering applications because of the large existance of pumice material in İsparta Region. Consequently, when the shear strengths obtained from the tests of masonry buildings are compared with that of the various hollow concrete blocks and their mortar strength, shear strength of masonry buildings have an average value with respect to the strength point of view. KEY WORDS: Shaking Table, Masonry Building, Earthquake, Bihmsblock