Bifidobacterium longum subsp. longum 35624'ün primer ve sekonder metabolitlerinin seçilen patojenlerin büyüme, çoğalma ve kolonizasyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of primary and secondary metabolites of Bifidobacterium longum subsp. longum 35624 on the growth, proliferation, and colonization of selected pathogens
- Tez No: 951349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Bifidobacterium longum subsp. longum 35624, probiyotik olarak bilinen ve yaygın şekilde kullanılan suşlardan biri olup, gastrointestinal sistemde mikrobiyal homeostazın korunması ve bağışıklık yanıtlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu suş, insan bağırsak florasının doğal bir parçası olarak kabul edilmekte ve özellikle antiinflamatuvar özellikleri ile irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarının azaltılmasındaki olumlu etkileri nedeniyle araştırmacıların artan ilgisini çekmektedir. Gastrointestinal patojenlerin antibiyotiklere karşı artan direnci ve kimyasal ilaçların neden olduğu yan etkiler konusundaki endişeler göz önüne alındığında, probiyotiklerin hastalık yapıcı bakterilere karşı güvenli ve etkili bir yaklaşım olarak kullanılması önerilmektedir. Bu çalışmada, B. longum subsp. longum 35624 tarafından üretilen birincil ve ikincil metabolitlerin, inülin ve polidekstroz içeren kültür ortamlarında ve prebiyotik içermeyen ortamlarda Escherichia coli ve Staphylococcus aureus patojen bakterilerine karşı antibakteriyel aktiviteleri incelenmiştir. Bu etkilerin değerlendirilmesi amacıyla, aerobik ve anaerobik olmak üzere iki farklı koşulda, 24 ve 48 saatlik sürelerle disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmadan çıkarılan bulgular, inülinin kültür ortamında bulunmasının bu probiyotik suşun büyümesini iyileştirdiğini ve E. coli'ye karşı belirgin inhibitör etkilere sahip metabolitlerin üretimini artırdığını göstermiştir; oysa polidekstroz böyle bir etki göstermemiştir. Bu sonuçlar, uygun prebiyotiklerin kullanılmasının antibakteriyel özelliklere sahip biyoaktif bileşiklerin üretimini etkileyebileceğini ve dolayısıyla probiyotik metabolitlere dayalı yeni tedavi formülasyonlarının geliştirilmesine ve antibiyotiklerin potansiyel bir alternatifi olarak değerlendirilmesine olanak sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Bifidobacterium longum subsp. longum 35624 is one of the well-known and widely used probiotic strains and plays an important role in maintaining microbial homeostasis in the gastrointestinal system and regulating immune responses. This strain is considered a natural component of the human gut microbiota and has attracted increasing attention from researchers, particularly due to its anti-inflammatory properties and beneficial effects in reducing the symptoms of irritable bowel syndrome (IBS). Considering the increasing resistance of gastrointestinal pathogens to antibiotics and concerns about the side effects caused by chemical drugs, the use of probiotics is proposed as a safe and effective approach against pathogenic bacteria. In this study, the antibacterial activities of the primary and secondary metabolites produced by B. longum subsp. longum 35624 were investigated against pathogenic bacteria Escherichia coli and Staphylococcus aureus in culture media containing inulin and polydextrose, as well as in media without prebiotics. To evaluate these effects, the disc diffusion method was applied under two different conditions, aerobic and anaerobic, for durations of 24 and 48 hours. The findings derived from this research demonstrated that the presence of inulin in the culture medium improved the growth of this probiotic strain and increased the production of metabolites with significant inhibitory effects against E. coli; whereas polydextrose did not show such an effect. These results suggest that the use of appropriate prebiotics can influence the production of bioactive compounds with antibacterial properties, and therefore may enable the development of new therapeutic formulations based on probiotic metabolites, which could be considered as a potential alternative to antibiotics.