Akademisyenlerin algıladıkları mobbing örgütsel sapma ve yabancılaşma arasındaki ilişki: Spor bilimleri akademislenleri özelinde bir araştırma
Relationship between mobbing, organizational deviance and alienation perceived by academicians: A special study on sport science academicians
- Tez No: 951399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültelerinde ki akademisyenlerin algıladıkları mobbing, örgütsel sapma ve yabancılaşma arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin farklı üniversitelerinde spor bilimleri fakültelerinde görev yapan toplam 307 akademisyen oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile katılımcıların hangi kurumda çalıştıkları, medeni durumları, hangi bölümde görev yaptıkları, ne kadar süredir görev yaptıkları ve ünvan bilgileri toplanmıştır. Leymann'ın çalışma hayatında mobbing davranışlarını belirlemeğe yönelik geliştirdiği Mobbing Ölçeği (LIPT) Maddeleri ve boyutları alanyazında oldukça kabul gören bir model olan Leymann'ın Tipolojisinden (LIPT) faydalanılarak oluşturan 5 alt boyut ve 45 maddeden (Leymann, 1990, Davenport ve diğ., 2003) oluşan Akademisyenlere Yönelik Mobbing Ölçeği, Anasız ve Püsküllüoğlunun geliştirdiği Algılanan Örgütsel Sapma Davranışı Ölçeği, ayrıca Yıldız ve Alıcı tarafından 2019 yılında geliştirilen Örgütsel Yabancılaşma Düzeyleri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz işleminde SPSS paket programı ve uzantısı olan AMOS paket programları kullanılmıştır. Veri dağılımının normal olup olmadığını test etmek için Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Bunun üzerine Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmıştır. Araştırma sonucunda akademisyenlerin yüksek düzeyde mobbing algısına sahip olmaları, örgütsel sapma davranışları ve yabancılaşma düzeylerinin yalnızca orta düzeyde kalması, yüksek mobbing algısına rağmen bireylerin bu algıyı doğrudan yıkıcı davranışlara ya da tam anlamıyla örgütten kopuşa dönüştürmediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between perceived mobbing, organizational deviance, and alienation among academics working in faculties of sports sciences. The study population consisted of a total of 307 academics employed at faculties of sports sciences in various universities across Türkiye during the 2024–2025 academic year. Data on participants' institutional affiliation, marital status, department, length of service, and academic titles were collected using a personal information form developed by the researcher. To measure mobbing, the Mobbing Scale for Academics—comprising 45 items and 5 sub-dimensions based on Leymann's Typology of Mobbing (LIPT), a widely accepted model in the literature (Leymann, 1990; Davenport et al., 2003)—was utilized. Perceived organizational deviance was measured using the Perceived Organizational Deviance Behavior Scale developed by Anasız and Püsküllüoğlu, while the Organizational Alienation Scale, developed by Yıldız and Alıcı in 2019, was employed to assess levels of alienation. For data analysis, SPSS and its structural equation modeling extension, AMOS, were used. The Shapiro-Wilk test was conducted to assess the normality of data distribution, followed by examination of skewness and kurtosis values. The findings revealed that while academics reported a high level of perceived mobbing, their levels of organizational deviance and alienation remained at a moderate level. This suggests that despite experiencing significant mobbing, individuals do not necessarily convert this perception into destructive behaviors or complete disconnection from the organization.