Algılanan ebeveyn tutumları ve iletişim becerilerinin kaygı durumları ile ilişkilendirilmesi
Associations between perceived parenting styles, communication skills, and anxiety levels
  1. Tez No: 951400
  2. Yazar: MALİKA RABİA MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ BURKOVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları ile iletişim becerileri düzeylerinin sürekli kaygı ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği de değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu (KAET-Ç), İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ) ve Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Çalışmaya, 86'sı erkek, 217'si kadın olmak üzere 18-35 yaş aralığında toplam 303 katılımcı katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Katılanların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi; F,p: Anlamlılık; η2: Etki Büyüklüğü (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre annenin reddediciliği, sürekli kaygının en güçlü yordayıcılarından biri olarak öne çıkarken, annenin duygusal sıcaklığı ve bireyin iletişim becerileri kaygı düzeyini azaltıcı yönde etkili olmuştur. Baba tutumları arasında yalnızca koruyuculuk değişkeni anlamlı bir biçimde kaygıyı artıran bir faktör olarak belirlenmiştir. Demografik değişkenler bağlamında, cinsiyet, yaş ve ebeveynlerin medeni durumu gibi bazı faktörlerin kaygı ve iletişim becerileri üzerinde anlamlı etkileri bulunurken; diğer değişkenlerde anlamlı farklar saptanmamıştır. Bulgular, bireyin kaygı düzeyinin hem içsel yeterlilikler hem de ailevi dinamiklerle ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between individuals' perceived parental attitudes and their communication skills in relation to trait anxiety. Additionally, it evaluated whether these variables differ based on demographic characteristics. Data were collected using the Socio-Demographic Information Form, the Perceived Parental Attitudes Scale – Child Form (KAET-Ç), the Communication Skills Assessment Scale (İBDÖ), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). A total of 303 participants aged between 18 and 35 took part in the study, including 86 men and 217 women. The data obtained were analyzed using the SPSS 22.0 statistical software. Descriptive characteristics of the participants were analyzed through frequency and percentage analyses, while means and standard deviations were used to assess the scales. Skewness and kurtosis values were examined to determine whether the data showed normal distribution. Relationships among the scale dimensions were assessed using Pearson correlation and linear regression analyses. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA), along with F and p values for significance and η² for effect size, were used to examine group differences based on demographic variables. Post hoc analyses (Tukey, LSD) were also conducted where necessary. The findings revealed that maternal rejection emerged as one of the strongest predictors of trait anxiety, whereas maternal emotional warmth and individuals' communication skills were found to reduce anxiety levels. Among paternal attitudes, only the overprotectiveness variable significantly increased anxiety. In terms of demographic variables, factors such as gender, age, and parents' marital status had significant effects on anxiety and communication skills, while no significant differences were found for other variables. Overall, the findings indicate that individuals' anxiety levels are associated with both internal competencies and familial dynamics.