Nepotizm ve tükenmişlik arasındaki ilişkide babacan liderliğin düzenleyici rolü: KOBİ çalışanları üzerine bir araştırma
The moderating role of paternalistic leadership in the relationship between nepotism and burnout: A study on SME employees
  1. Tez No: 951398
  2. Yazar: ANIL UÇARER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tükenmişlik ve nepotizm arasındaki ilişki farklı meslek gruplarında farklı zamanlarda çokça çalışılmıştır. Bu araştırmada ise tükenmişlik ve nepotizm arasındaki ilişkide otoriter liderlik, yardımseverlik ve ahlak olmak üzere babacan liderliğin 3 boyutunun düzenleyici etkisini saptamak amaçlanmaktadır. Buna göre, otoriter liderliğin farklı boyutlarında, artması ile, nepotizm ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin güçleneceği ama yardımseverlik ve ahlak alt boyutlarında ise tam tersi bir düzenleyici etki görmek beklenmektedir. İlgili araştırmada KOBİ'lerde çalışan 154 mavi yaka ve beyaz yaka personelden araştırmacılar tarafından geliştirilmiş olan demografik sorular, Maslach ve Jackson'ın (1981) geliştirmiş olduğu Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Abdalla, Maghrabi and Al-Dabbagh (1994) tarafından geliştirilen Nepotizm Ölçeği ve son olarak Cheng ve diğerleri (2004) tarafından geliştirilmiş olan Paternalist Liderlik Ölçeği kullanılacaktır. Katılımcılar farklı sektörlerde çalışan ve kurum izni alınmış 3 işletmede çalışan personelden tesadüfi olarak seçilecektir. Katılımcıların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması, 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük olması, Türkçe okuma yazma bilmesi ve tanı almış psikiyatrik bir hastalığının olmaması ve ilgili kurumda tam zamanlı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlamayan katılımcıların verileri analize katılmayacaktır. Araştırmada gönüllülük esaslı olup veriler yüz yüze araştırmacı tarafından toplanacaktır. Bu veriler ışında, babacan liderliğin alt boyutlarının düzenleyici etkilerine ek olarak demografik veriler bazında grup karşılaştırmaları yapılacaktır. Bu kapsamda çalışanların tükenmişlik, nepotizm ve babacan liderlik ölçeklerindeki sonuçları yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, beyaz/mavi yaka olması, ilgili işletmede çalışma süresi, toplam iş deneyimi, liderle sosyal ya da akrabalık bağının olup olmaması açısından karşılaştırılacaktır. Veriler yüz yüze toplandıktan sonra istatistiksel analizlerin yapılması üzerine SPSS programına veriler girilecektir. Yapılması planlanan istatistiksel analizler verilerin analizi kısmında ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between burnout and nepotism has been extensively examined across various professions. This study aims to explore the moderating role of three dimensions of paternalistic leadership—authoritarianism, benevolence, and morality—on the link between burnout and nepotism. It is hypothesized that authoritarian leadership may strengthen the relationship between nepotism and burnout, while benevolence and morality may weaken it. The study will involve 154 blue- and white-collar employees from SMEs operating in different sectors. Participants will complete a demographic form, the Maslach Burnout Inventory (Maslach & Jackson, 1981), the Nepotism Scale (Abdalla et al., 1994), and the Paternalistic Leadership Scale (Cheng et al.). Participants must be Turkish citizens, aged 18–65, literate in Turkish, free of diagnosed psychiatric disorders, and employed full-time. Individuals who do not meet these criteria will be excluded. Participants will be randomly selected from three companies with institutional permission. Data will be collected face-to-face and participation will be voluntary. In addition to assessing the moderating role of paternalistic leadership, the study will examine how burnout, nepotism, and leadership perceptions vary by demographic factors such as age, gender, education, job type, tenure, total experience, and social/kinship ties with leaders. All data will be analyzed using SPSS, with planned statistical procedures detailed in the data analysis section.