Öğretmen adaylarının eğitimde yapay zeka kullanımına yönelik hazır bulunuşluk düzeylerinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Examining pre-service teachers' readiness levels for the use of artificial intelligence in education: A mixed methods study
- Tez No: 951403
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans eğitimini sürdüren öğretmen adaylarının günümüzde artık hayatımızın her alanında bulunan yapay zekanın eğitimde kullanımına yönelik hazırbulunuşluk düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemiyle belirlenmiş ve 2024-2025 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde lisans eğitimini sürdüren öğretmen adaylarından oluşturulmuştur. Eğitim fakültesindeki 8 lisans programına ait her branştan ve her sınıf düzeyinden oluşturulan çalışma grubunun nicel kısmının nihai katılımcı sayısı 442, nitel kısmının ise 16 olarak belirlenmiştir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden birleştirme (yakınsayan paralel) deseni kullanılmıştır. Birleştirme desenine uygun olarak nicel ve nitel verilerin bir arada toplandığı araştırmanın nicel aşamasında, katılımcıların yapay zekanın kullanımına yönelik hazırbulunuşluk düzeylerini ortaya çıkarmak adına“Öğretmen Adaylarına Yönelik Yapay Zekâ Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler içerik analizi yapılmış ve doğrudan alıntılarla verilmiştir. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlara göre öğretmen adaylarının hazırbulunuşluk düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiş ve bu sonucun elde edilen nitel verilerle de desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the readiness levels of pre-service teachers for the use of artificial intelligence in education. For this purpose, the study group of the research was determined by the maximum variation method, one of the purposive sampling methods, and consisted of pre-service teachers who are continuing their undergraduate education in the faculty of education of a university in the 2024-2025 academic year. The final number of participants in the quantitative part of the study group, which was formed from each major and each grade level of the 8 undergraduate programs in the faculty of education, was determined as 442, and the qualitative part as 16. In the research, the convergent parallel design, which is one of the mixed method designs, was used. In the quantitative phase of the research, where quantitative and qualitative data were collected together in accordance with the convergent parallel design, the“Artificial Intelligence Readiness Scale for Pre-Service Teachers”was used in order to reveal the participants' readiness levels for the use of artificial intelligence. In the qualitative part of the research, semi-structured interviews were conducted and qualitative data were collected. The quantitative data obtained were analyzed using the SPSS 27 program. Qualitative data were content analyzed and given with direct quotes. According to the results obtained from the findings of the research, it was determined that the readiness levels of the pre-service teachers are at an intermediate level and this result was also supported by the qualitative data obtained.