Ortaokul sosyal bilgiler dersinde tartışmalı konuların ters yüz öğrenme modeliyle öğretiminde kanıta dayalı sorgulama ve araştırma becerisinin geliştirilmesi: Bir durum çalışması
Developing evidence-based inquiry and research skills through the flipped learning model in the teaching of controversial issues in middle school social studies: A case study
  1. Tez No: 951402
  2. Yazar: BEYZA KARAASLAN BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tartışmalı konular, bireylerin veya toplumların herhangi bir konuda uzlaşamadığı ya da anlaşmazlık yaşadığı konular olarak tanımlanabilir. Bu araştırmanın amacı, ortaokul sosyal bilgiler dersinde tartışmalı konuların ters yüz öğrenme modeliyle öğretiminde öğrencilerin kanıta dayalı sorgulama ve araştırma becerilerinin geliştirilmesini inceleyen bir durum çalışması gerçekleştirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni uygulanmıştır. Çalışma grubunu, Mersin ili Akdeniz ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 5. sınıfında öğrenim gören 15 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma, nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı iç içe geçmiş desenle yürütülmüştür. Bu desende, nitel veriler araştırmanın temelini oluştururken, nicel veriler öğrenci performanslarını değerlendirmek ve nitel bulguları desteklemek amacıyla sürece entegre edilmiştir. Böylece, 7 haftalık uygulama sürecinde hem derinlemesine nitel analizler yapılmış hem de nicel verilerle elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir Uygulama sürecinde, sosyal bilgiler dersinde yer almasına rağmen genellikle göz ardı edilen tartışmalı konular, ters yüz öğrenme modeli kullanılarak ele ile alınmıştır. Veriler, uygulama öncesinde, sırasında ve sonrasında toplanmıştır. Nitel veriler; öğrenci görüşlerini belirlemeye yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci günlükleri ve öğretmen gözlemleriyle elde edilmiştir. Uygulama sürecinde öğrenci performanslarını değerlendirmek için dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Nitel veriler; öğrenci günlükleri, öğretmen gözlemleri, araştırmacı notları ve öğrenci ürün dosyaları üzerinden içerik analiziyle incelenmiştir. Nicel verilerde ise öğretmen ve araştırmacı puanlarının ortalamaları esas alınmıştır. İçerik analizi, doküman analizi ve dereceli puanlama anahtarı ile elde edilen veriler tümevarımsal bir yaklaşımla değerlendirilmiş; ters yüz öğrenme modelinin, ihmal edilen program bağlamında tartışmalı konuların öğretiminde öğrenci katılımını artırdığı ve kanıta dayalı sorgulama ile araştırma becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular, tartışmalı konuların etkili öğretiminde yapılandırmacı ve öğrenci merkezli yaklaşımların önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, ihmal edilen içeriklerin sistematik ve kanıta dayalı yöntemlerle ele alınmasının, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine katkı sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Controversial topics can be defined as topics on which individuals or societies cannot reach an agreement or have disagreements. The purpose of this study is to conduct a case study examining the development of students' evidence-based inquiry and research skills in the teaching of controversial issues through the flipped learning model in middle school social studies. A case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group consists of 15 students studying in the 5th grade of a state school in Akdeniz district of Mersin province. Criterion sampling technique was used in determining the study group. The research was conducted with a nested design in which qualitative and quantitative data were used together. In this design, while qualitative data form the basis of the research, quantitative data are integrated into the process in order to evaluate student performances and support qualitative findings. Thus, both in-depth qualitative analyses were conducted and the results obtained with quantitative data were evaluated during the 7-week implementation process. In the implementation process, controversial issues that are generally ignored despite being included in the social studies course were addressed using the flipped learning model. Data were collected before, during and after the implementation. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews to determine student opinions, student diaries and teacher observations. A graded scoring key was used to evaluate student performances during the implementation process. Qualitative data were examined through content analysis on student diaries, teacher observations, researcher notes and student product files. In quantitative data, the averages of teacher and researcher scores were taken as basis.