Sivas ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve ekonomik analizi, pazarlama ve güvenlik durumları
Structural and economic analysis, marketing and security status of aquaculture enterprises in Sivas province
- Tez No: 951453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DELİHASAN SONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, Sivas ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal özellikleri, ekonomik kapasiteleri, pazarlama faaliyetleri ve iş güvenliği uygulamaları analiz edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, işletmelerin mevcut durumlarını ayrıntılı olarak değerlendirmek ve sektörün sürdürülebilir gelişimi için öneriler sunmaktır. Çalışmada, 2025 yılı itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Sivas İl Müdürlüğü'ne kayıtlı olan toplam 32 işletmeden, faaliyet gösteren ve göstermeyen 28 işletmeden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, söz konusu işletmelerden 8'i baraj ve göletlerde, 20'si ise kara tesislerinde faaliyet göstermektedir. Toplam proje kapasiteleri yıllık 5685 ton olarak belirlenmiş; kuluçkahane kapasitesi 17.706.000 adet/yıl, yumurta üretim kapasitesi ise 49.900.000 adet/yıl olarak tespit edilmiştir. Yetiştiricilik faaliyetlerinin miktarları baz alındığında; 5252 tonu (%92,38) ağ kafes sistemleriyle, 433 tonu (%7,62) ise havuz sistemleriyle yürütülmektedir. Havuzlarda kullanılan suyun çoğunlukla doğal kaynak sularından temin edildiği görülmüştür. İşletmecilerin büyük çoğunluğu ürünlerini ulusal pazarlara toptan veya perakende satış yoluyla sunduklarını belirtmiştir. İşletmelerdeki stok yoğunluğunun genel olarak kabul edilebilir düzeyde olduğu ve üretim verimliliğinin istikrarlı bir seyir izlediği gözlemlenmiştir. Güvenlik açısından ise biyolojik ve fiziksel önlemlerin yeterli düzeyde olmadığı bazı işletmelerde tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Sivas ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin üretim faaliyetlerini daha sürdürülebilir ve bilimsel temellere dayalı hale getirebilmeleri için mevzuat desteği, teknik kapasite artışı ve pazarlama altyapısının geliştirilmesine ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the structural characteristics, economic capacities, marketing activities, and occupational safety practices of aquaculture enterprises in Sivas province. The primary objective of the research is to evaluate the current status of the enterprises in detail and to offer recommendations for the sustainable development of the sector. The research was conducted using data obtained from 28 active and inactive enterprises registered with the Sivas Provincial Directorate of Agriculture and Forestry as of 2025, out of a total of 32 licensed enterprises. The findings reveal that 8 of the enterprises operate in dam and lake environments, while 20 are land-based facilities. The total project capacity of the enterprises was calculated as 5685 tons/year. Hatchery capacity was found to be 17.706.000 units/year, and annual egg production capacity reached 49.900.000 units. Based on the volume of aquaculture activities, 5252 tons (92.38%) are carried out using net cage systems, while 433 tons (7.62%) are carried out using aquaculture pond systems. It has been observed that the water used in the ponds is mostly supplied from natural springs. The vast majority of fish producers stated that they supply their products to national markets through wholesale or retail sales. It was observed that stock density in these businesses was generally at acceptable levels, and production efficiency remained stable. In terms of safety, it was determined that biological and physical measures were inadequate in some businesses. The research findings reveal that aquaculture businesses in Sivas province need legislative support, increased technical capacity, and improved marketing infrastructure to make their production activities more sustainable and scientifically based.